Jak relacjonuje CNN, po wylądowaniu na berlińskim lotnisku Brandenburgia w środę po południu czasu lokalnego królewską parę powitano salutem armatnim. Następnie Karol III i jego małżonka udali się na Pariser Platz w stolicy Niemiec, gdzie powitali ich prezydent kraju Frank-Walter Steinmeier i jego żona Elke Budenbender. Na miejscu zgromadziły się duże tłum berlińczyków, którzy wiwatowali i machali nad głowami niemieckimi i brytyjskimi flagami.
Odegrano hymny narodowe obu krajów, po czym król w towarzystwie prezydenta dokonał inspekcji warty honorowej. Karol III podszedł potem do zgromadzonych tłumów, czym wywołał szczery zachwyt.
Camilla w turkusowej sukience i płaszczu z kapeluszem od irlandzkiego couturiera Philipa Treacy'ego w towarzystwie Budenbender zrobiła to samo po drugiej stronie placu.
Media w Niemczech podkreślają, że powitanie króla Wielkiej Brytanii pod Bramą Brandenburską w Berlinie to pierwszy tego typu przypadek w historii. Do tej pory gości tej rangi prezydent Niemiec podejmował w swojej oficjalnej rezydencji.
Początkowo celem pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej Karola III miała być Francja. Wizytę przełożono ze względu na masowe manifestacje, jakie mają miejsce we Francji.
Karol III w Niemczech
Wieczorem para królewska będzie gośćmi honorowymi na państwowym bankiecie w pałacu prezydenckim. Podróżując na prośbę rządu brytyjskiego i na zaproszenie prezydenta Niemiec, król ma nadzieję na przywrócenie i umocnienie więzi z Europą po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
Przed przyjazdem do Niemiec król Karol i Camilla podkreślili, że "nie mogą się doczekać spotkania ze wszystkimi, którzy czynią ten kraj tak wyjątkowym”, dodając: "To wielka radość móc dalej pogłębiać wieloletnią przyjaźń między naszymi dwoma narodami”.
W czwartek Karol III wygłosi przemówienie w Bundestagu, niższej izbie niemieckiego parlamentu. Następnie spotka się z niektórymi ukraińskimi uchodźcami, którzy znaleźli schronienie w Niemczech przed rosyjską inwazją.
Następnego dnia król i królowa małżonka udadzą się do Hamburga, gdzie odwiedzą kościół pw. św. Mikołaja, który został poważnie uszkodzony przez alianckie bombardowania podczas II wojny światowej. Tam król i prezydent Niemiec złożą wieńce podczas krótkiej ceremonii upamiętniającej.
Karol ostatnio odwiedził Niemcy jako książę Walii w 2020 roku, aby uczcić Narodowy Dzień Żałoby Ofiar Wojny.
Czytaj też:
Król Karol przekłada wizytę we Francji z powodu zamieszek