– Inflacja od czterech miesięcy spada i to dobry moment do dyskusji i obniżeniu stóp procentowych jeszcze w tym roku – powiedział Waldemar Buda podczas czwartkowej konferencji prasowej.
– Całorocznie zamkniemy inflację poniżej 10 proc., może nawet "grubo poniżej" i być może w trzecim i czwartym kwartale możliwa będzie obniżka stóp procentowych – dodał.
Inflacja w Polsce
Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 10,8 proc. w ujęciu rocznym w lipcu 2023 r. Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja konsumencka wyniesie 11,9 proc. w 2023 r., 5,2 proc. w 2024 r. i 3,6 proc. w 2025 r. (wobec odpowiednio: 11,9 proc., 5,7 proc. i 3,5 proc. dla tych lat w projekcji marcowej). Inflacja CPI powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP – określonego jako 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. – w trzecim kwartale 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. w przypadku stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
"Bezpieczny kredyt"
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował także, że "Bezpieczny kredyt 2 proc." będzie oferować 16-17 banków pod koniec tego roku.
Obecnie w programie uczestniczy dziewięć banków. Na liście instytucji, które podpisały umowy z BGK o współpracy w zakresie "Bezpiecznego kredytu 2 proc." dokonywania dopłat i udzielania gwarancji wkładu własnego są obecnie: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO BP, SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem oraz Velo Bank.
Czytaj też:
Eurostat podał nowe dane ws. bezrobocia. Jak Polska wypada na tle strefy euro?Czytaj też:
Obniżka stóp procentowych? Ważna informacja dla kredytobiorców