Franciszek przewodniczył mszy św. w bazylice Santa Sabina, kościele z V wieku na rzymskim Awentynie, gdzie niegdyś rezydował św. Tomasz z Akwinu. To jedna z najstarszych bazylik w mieście, która zachowała swoją pierwotną kolumnadę i układ. Bazylika jest pierwszym kościołem stacyjnym w wielkopostnej rzymskiej tradycji.
– W świecie, w którym wszystko musi zostać zdemaskowane, pokazane i wrzucone do młyna plotek, Pan zaprasza nas, abyśmy zdjęli maski, które tak często nosimy i abyśmy zobaczyli siebie takimi, jakimi naprawdę jesteśmy w świecie przed Bogiem – powiedział papież Franciszek w homilii.
– Właśnie tam, gdzie czai się tak wiele lęków, poczucia winy i grzechu, właśnie tam zstąpił Pan, aby cię uzdrowić i oczyścić. Uznajmy, kim jesteśmy: prochem umiłowanym przez Boga. Jesteśmy prochem umiłowanym przez Boga. I dzięki niemu odrodzimy się z popiołów grzechu do nowego życia w Jezusie Chrystusie i Duchu Świętym – powiedział papież.
Apel o modlitwę
W swojej homilii papież Franciszek zachęcił wszystkich, aby podczas czterdziestodniowego Wielkiego Postu przeznaczyli więcej czasu na modlitwę w ciszy podczas adoracji Pana Boga obecnego w Eucharystii.
– Wróćmy, bracia i siostry. Powróćmy całym sercem do Boga. W tych tygodniach Wielkiego Postu zróbmy miejsce na modlitwę cichej adoracji, w której doświadczamy Pana – powiedział.
Po mszy św. odbyła się krótka procesja księży i kardynałów, która rozpoczęła się w opactwie benedyktynów św. Anzelma na Awentynie odśpiewaną modlitwą Litanii do Wszystkich Świętych.
87-letni papież, który często porusza się na wózku inwalidzkim, ze względu na ograniczoną mobilność nie przewodniczył w tym roku procesji księży i kardynałów, tak jak to robił w przeszłości.
Czytaj też:
Członek Papieskiej Akademii Życia chce formować społeczeństwa w oparciu o cele ONZCzytaj też:
Papież: Bez reformy liturgicznej nie ma reformy Kościoła