Premier Włoch Giorgia Meloni, premier Kanady Justin Trudeau, premier Belgii Alexander De Croo i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odbyli wspólnie nocną podróż pociągiem z Polski do Kijowa.
"Aby uczcić niezwykły opór narodu ukraińskiego. Bardziej niż kiedykolwiek stanowczo stoimy po stronie Ukrainy. Finansowo, ekonomicznie, militarnie, moralnie. Aż w końcu kraj będzie wolny" – napisała na platformie X szefowa KE.
Zełenski zapowiada nową kontrofensywę
24 lutego 2024 r. przypada druga rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W sobotę odbędzie się szczyt G7 w formie wideokonferencji. Posiedzeniu przewodniczyć będzie szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni. Przewidziane jest wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Ukraiński przywódca zapowiedział w piątek, że w tym roku Ukraina nie tylko będzie się bronić, ale także przygotuje się do nowej kontrofensywy. – Ważne jest południe. Bardzo ważna jest także obrona wschodu, gdzie jest ponad 200 tys. żołnierzy. Oczywiście przygotujemy nową kontrofensywę, nową operację. Nie mówię, że będziemy po prostu biernie czekać. To zależy od wielu rzeczy – powiedział Zełenski w rozmowie ze stacją Fox News. Jak dodał, obecnie sytuacja na polu walki nie jest sprawiedliwa, gdyż siły walczących stron nie są równe. Ukraina potrzebuje broni, w szczególności systemów Patriot i rakiet dalekiego zasięgu.
Druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję militarną na Ukrainę. Wojna rozpoczęła się nad ranem, wraz wkroczeniem wojsk rosyjskich na terytorium ukraińskie na czterech liniach frontu: od północy, północnego wschodu, ze strony okupowanego Donbasu i od południa.
Rosyjska inwazja przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej i upadku hitlerowskich Niemiec w 1945 r.
Czytaj też:
"Duży sukces strony ukraińskiej". Kluczowy rosyjski samolot zestrzelonyCzytaj też:
Wiceprezydent USA: Ta wojna jest porażką Putina