Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy powstał we współpracy m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia.
Według proponowanych zmian, pobyt obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną, którym nadano numer PESEL, będzie legalny do 30 września 2025 r.
800 plus dla Ukraińców. Jest warunek
Jedną z najważniejszych zmian jest powiązanie wypłat świadczenia 800 plus i świadczenia "Dobry start" z obowiązkiem szkolnym. Zgodnie z propozycją, świadczenia otrzymają osoby zamieszkujące z dzieckiem na terytorium Polski w przypadku, gdy dziecko realizuje obowiązek przygotowania przedszkolnego lub szkolnego, chyba że dziecko jest w wieku, w którym obowiązki te go nie dotyczą lub zostały odroczone.
– Będziemy kontynuować wsparcie związane z pomocą społeczną, polityką rodzinną i dostępem do edukacji – zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Uszczelniamy system, robimy go bardziej przejrzystym. Będziemy wspierać obywateli Ukrainy, którzy musieli uciekać przed wojną i schronili się w Polsce, ale oczekujemy też jasnych i wyraźnych reguł – wyjaśnił.
Świadczenie z programu "Dobry start" to jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Wypłata zostanie wstrzymana, jeżeli realizacja obowiązku przygotowania przedszkolnego lub szkolnego nie zostanie potwierdzona.
W nowelizacji wskazano także maksymalny, 36-miesięczny okres, w którym uczniowie mogą uczestniczyć w dodatkowych, bezpłatnych zajęciach z języka polskiego.
Ilu Ukraińców uczy się w Polsce?
W polskich szkołach i przedszkolach jest 277,3 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym 180,1 tys. przybyło z Ukrainy do Polski po agresji rosyjskiej – wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowanych w lutym.
Zgodnie z polskim prawem, dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na takich samych warunkach jak dzieci i młodzież polska.
Czytaj też:
Nabór wniosków o 800 plus. Ważny komunikat Ministerstwa Cyfryzacji