Sejm uchwalił zmiany dotyczące składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Za projektem głosowało 248 posłów, przeciw było 6, od głosu wstrzymało się 171, w tym klub PiS.
Propozycje, jeśli przyjmie je Senat, a następnie zaakceptuje prezydent, wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.
Dyskusje dot. kształtu przepisów trwały w koalicji rządowej od miesięcy. Obniżeniu składki zdrowotnej sprzeciwiała się Lewica wskazując, że doprowadzi to do powiększenia luki w NFZ. Partia Razem, która opuściła klub Lewicy, konsekwentnie krytykuje kierunek zmian.
"No i durna wersja ustawy, zaproszenie do cwaniakowania, przepchnięta. Kolejny prezent dla zamożnych, a rząd nawet nie umie powiedzieć, ile to realnie będzie kosztować i na co znów zabraknie kasy w szpitalach. Ale nikt się tym w większości rządowej nie przejmuje" – komentuje lider Razem, Adrian Zandberg.
Nowe zasady rozliczania
W myśl przepisów, obniżona ma zostać minimalna podstawa składki zdrowotnej dla osób, które rozliczają się za pomocą skali podatkowej oraz na podatku liniowym. Nowe rozwiązanie dotyczyć będzie także osób, które stosują opodatkowanie w formie karty podatkowej. Od 2025 r. osoby, które rozliczają się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego oraz osoby opłacające podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, będą płaciły stałą, niską składkę zdrowotną, która będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Na rozwiązaniach w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które zakładają obniżkę składki zdrowotnej przedsiębiorców skorzysta ok. 2,5 mln osób – wynika z informacji Centrum Informacyjnego Rządu. Według rządowych wyliczeń osoby o najniższych dochodach lub stracie zaoszczędzą dzięki temu ok. 100 zł miesięcznie.
Koszt nowego rozwiązania dla budżetu państwa wyniesie ok. 945 mln zł. Rząd zapewnia, że budżecie na 2025 rok zarezerwowane zostały środki, które mają wyrównać wpływy do NFZ, zmniejszone po obniżeniu składki zdrowotnej.
Czytaj też:
Mentzen: Trzeba rozbić monopol NFZ i wprowadzić konkurencję funduszy ubezpieczeń zdrowotnychCzytaj też:
"To będzie politycznie gorący grudzień". Tajemnicza zapowiedź Hołowni