W komunikacie opublikowanym przez rząd napisano, że "Polskę i Japonię łączy wielowymiarowe partnerstwo strategiczne". "Obecnie opracowywany jest plan współpracy na kolejne pięć lat. Strona polska liczy na zaangażowanie się Japonii w inicjatywę Funduszu Trójmorza, promowaną od kilku lat przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej" – czytamy.
Gospodarka i atom
Jak dodano, "Polska stara się zainteresować stronę japońską wykorzystaniem posiadanych przez nią wysoko rozwiniętych czystych technologii w procesie modernizacji polskich zakładów energetycznych". "Zależy nam również na pogłębieniu współpracy w zakresie badań nad energetyką atomową. Jednym z naszych priorytetów jest także rozwój wymiany handlowej, w szczególności otwarcie japońskiego rynku po polskie produkty spożywcze" – napisał rzecznik rządu Piotr Mueller.
Japońskie firmy inwestują nad Wisłą
Jak podano w komunikacie, firmy z Japonii są jednymi z największych inwestorów zagranicznych w naszym kraju. "Skumulowana wartość zobowiązań z tytułu japońskich BIZ w Polsce wyniosła na koniec 2018 r. 955 mln USD (na podst. NBP). W Polsce funkcjonuje około 300 japońskich firm, które utworzyły do tej pory ok. 40 tys. miejsc pracy. W 2021 r. 30-lecie swojej działalności w Polsce obchodzi koncern Toyota" – poinformowano w oświadczeniu.
Jutrzejsza rozmowa telefoniczna szefów rządów Polski i Japonii będzie pierwszą od powołania Yoshihide Sugi na stanowisko premiera 14 września 2020 roku. Zastąpił on na tym stanowisku Shinzo Abe, który był szefem japońskiego rządu od grudnia 2012 roku.