– Liczba cudzoziemców, odprowadzających składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne, może sięgnąć 1 mln w styczniu 2022 roku – poinformowała w radiu TOK FM prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. Dodała, że obecnie ubezpieczeniem społecznym objętych jest ok. 872 tys. cudzoziemców, a ubezpieczeniem zdrowotnym – 918 tys.
– Myślę, że (…) milion osiągniemy gdzieś w styczniu, chociaż musimy się liczyć z tym, że w tym okresie zimowym, ta dynamika trochę będzie na pewno mniejsza – powiedziała Uścińska. Podkreśliła, że liczba cudzoziemców, objętych ubezpieczeniem społecznym ciągle rośnie.
– Mamy w tej chwili cudzoziemców w rejestrze (osób objętych ubezpieczeniem społecznym) około 872 tys. czyli o 202 tys. więcej niż w lutym 2020 roku, czyli jeszcze przed wybuchem pandemii. Natomiast cudzoziemców (…) generalnie w rejestrze ubezpieczenia zdrowotnego jest już ponad 900 tys., to jest 918 tys., a więc jest naprawdę bardzo duży wzrost w ciągu tych ostatnich lat – oceniła prezes ZUS.
Liczba Polaków za granicą maleje
W październiku Główny Urząd Statystyczny podał, że w końcu 2020 roku poza granicami Polski przebywało czasowo około 2,2 mln stałych mieszkańców naszego kraju. Oznacza to spadek o 176 tys. w porównaniu do 2019 roku. Zmniejszeniu uległa głównie liczba Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii, w pozostałych krajach europejskich zmiany były niewielkie.
Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Niemczech (706 tys.), Holandii (135 tys.) oraz w Irlandii (114 tys.) – wynika z szacunków GUS.
Czytaj też:
Kryzys na granicy. Prezydent podpisał nowelę ustawy o cudzoziemcach