Podczas swojego wystąpienia w trakcie dyskusji nad projektem budżetu państwa, prezydent Rosji opisał sytuację gospodarczą w kraju jako "stabilną i zrównoważoną” oraz pochwalił odporność rosyjskiej gospodarki.
– Generalnie można powiedzieć, że etap ożywienia rosyjskiej gospodarki jest zakończony – powiedział Putin w przemówieniu przesyłanym za pośrednictwem łącza wideo na spotkaniu poświęconym projektowi budżetu federalnego na lata 2024–2026.
– Wytrzymaliśmy absolutnie bezprecedensową presję zewnętrzną, atak sankcji ze strony niektórych elit rządzących w tak zwanym bloku zachodnim. Elit rządzących w poszczególnych krajach, które nazywamy nieprzyjaznymi – dodał.
Rosyjska gospodarka
Według Putina, PKB Rosji osiągnął poziom, który ostatni raz był notowany w 2021 roku. Obecnym zadaniem rządu jest stworzenie warunków dla "dalszego stabilnego i długoterminowego rozwoju”. Putin ujawnił ponadto, że dochody budżetu z ropy i gazu w lipcu i sierpniu niemal powróciły do poziomu z zeszłego roku i nadal aktywnie rosną.
Jednakże wartość rosyjskiego rubla spadła w zeszłym miesiącu do najniższego poziomu od 17 miesięcy. W odpowiedzi bank centralny Rosji zwołał nadzwyczajne posiedzenie i podniósł stopy procentowe, aby ratować sytuację. Stany Zjednoczone stale nakładają sankcje na Rosję. Źródło w administracji Joe Bidena wskazało, że Waszyngton planuje kontynuować takie działania w celu zwiększenia presji na Moskwę.
Niedawno Putin, podczas szczytu gospodarczego, który odbył się w Republice Południowej Afryki, potępił prowadzoną przez Zachód kampanię sankcyjną. Z powodu rozpętania wojny na Ukrainie, Zachód nałożył surowe sankcje na Moskwę, wymierzone w oligarchów. Nałożono pułap cenowy na ropę naftową, wprowadzono zakaz importu rosyjskiej ropy i złota oraz ograniczono eksport kluczowych technologii napędzających rosyjską gospodarkę.
Czytaj też:
Putin wbija szpilę USA i Ukrainie. Ostrzega ją przed "tańcem do cudzej melodii"Czytaj też:
"Współpraca we trójkę". Łukaszenka zainteresowany nowym partnerem Rosji