NIK opublikowała w listopadzie ub.r. raport poświęcony sytuacji w Poczcie Polskiej. Jak wynika z dokumentu, sposób realizacji części skontrolowanych umów naraził spółkę na koszty i stanowił działanie niegospodarne. Jako przykłady Izba wskazuje m.in. opóźnienia i nienakładanie kar umownych. Zdaniem NIK, operator może sobie również nie radzić z wyzwaniami rynku, które dotyczą transformacji cyfrowej.
Co odkryli kontrolerzy NIK?
Kontrola NIK dotyczyła działalności spółki w latach 2020–2023. Czynności Izby objęły m.in. zakup 2 tys. szt. automatów paczkowych, stworzenie nowej strony internetowej Poczty Polskiej, wytworzenie systemu TMS, który wspomaga zarządzanie procesami transportowymi, logistycznymi i dystrybucyjnymi, rozbudowę dwóch węzłów ekspedycyjno–rozdzielczych, a także zakup maszyn do sortowania przesyłek.
Jak przekazała Najwyższa Izba Kontroli, łączna wartość tych działań przekraczała 500 mln zł, natomiast skala nieprawidłowości przekroczyła 113 mln zł. NIK wskazał konkretne przykłady, dotyczące m.in. opóźnień w realizacji zadań. "W szczególności, w projekcie uruchomienia do końca 2022 r. dwóch tys. automatów paczkowych popełniono wiele błędów skutkujących m.in. opóźnieniami, powstaniem nieuzasadnionych kosztów, utratą prawa do naliczenia kar umownych oraz nieosiągnięciem zakładanych korzyści" – czytamy w raporcie Izby.
Prokuratura i sąd nie dopatrzyły się przestępstwa
Jak podaje radio RMF FM, prokuratura i sąd stwierdziły, że wszelkie działania ówczesnego szefostwa Poczty Polskiej były prawidłowe, a w dodatku zgodne z wewnętrznym regulaminem. Natomiast nieściąganie kar umownych miało wynikać z zamówionych opinii zewnętrznych kancelarii prawnych.
Zawiadamiających zwracają uwagę, że śledczy dali całkowitą wiarę wspomnianym opiniom. Prokuratura podjęła decyzją o odmowie wszczęcia śledztwa już na wstępnym etapie, bez powołania biegłych w tej sprawie.
RMF FM wskazuje na „kontrowersyjne elementy uzasadnienia”. Możemy w nim na przykład przeczytać, że "nie można mówić o jakiejkolwiek szkodzie w mieniu spółki, bo działano w sposób transparentny, bez zamiaru wyrządzenia szkody".
Czytaj też:
Kryzys w Poczcie Polskiej? Pracownicy niezadowoleni z warunkówCzytaj też:
Kary za tzw. wybory kopertowe. Obejmą dwie instytucje
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl