– W mojej ocenie, należy zmienić ustawę o aktach stanu cywilnego w taki sposób, żeby wyraźnie wyłączyć tego typu możliwość, czyli dokonywania transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego sprzecznych z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego – wskazuje wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".
Wiceminister podkreśla, że mimo "ewidentnej sprzeczności z zasadami polskiego porządku prawnego", sądy administracyjne zezwoliły ostatnio na taką interpretację. Dziennik przypomina niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie – głosi on, że transkrypcja brytyjskiego aktu urodzenia dziecka wychowywanego przez dwie homoseksualne Polki była zgodna z prawem. W ocenie sądu nieumieszczenie takiego wpisu do polskich ksiąg byłoby naruszeniem praw obywatelskich dziecka.
– Jeżeli sądy nie rozumieją takiej klauzuli, to trzeba wyraźnie zapisać w przepisach, że transkrypcja w tego typu sytuacjach jest niedopuszczalna – powiedział dr Romanowski.
Dr Romanowski zaznacza, że zakaz transkrypcji nie oznacza "krzywdzenia dzieci, które nie ze swojej winy znalazły się w tego typu sytuacji prawnej".
Czytaj też:
Duchowny: Nie akceptuję agresji obrońców i krytyków LGBT