– IPN trzeba rozwiązać, archiwa przekazać do Archiwum Akt Nowych, a prokuratorów, którzy tam świetnie zarabiają i prowadzą po kilka śledztw w roku, przenieść do zwykłej prokuratury – przekonywał Krzysztof Śmiszek.
Ostra odpowiedź Horały
W obronie Instytutu Pamięci Narodowej stanął Marcin Horała z PiS. – Jak ktoś ma sumieniu mordowanie Polaków, jak jest bezpośrednim spadkobiercą totalitarnego reżimu, to próbuje tę uwagę od siebie odwrócić, mówię o Lewicy, częścią tego ugrupowania jest SLD, które jest bezpośrednim spadkobiercą PZPR – stwierdził wiceminister infrastruktury.
Kontrowersyjna nominacja
9 lutego Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że dr Tomasz Greniuch został powołany na stanowisko p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału IPN. Decyzję tę podjął prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, którego kadencja kończy się w lipcu.
Wcześniej Greniuch był naczelnikiem delegatury IPN w Opolu, był też związany z Obozem Narodowo-Radykalnym i to właśnie ten okres w jego życiorysie budzi największe kontrowersje. Nominacja wywołała ostry sprzeciw wielu środowisk ze względu m.in. na nazistowskie gesty, jakie w przeszłości wykonywał obecny szef IPN we Wrocławiu.
W poniedziałek Tomasz Greniuch złożył rezygnację z pełnionej funkcji.
Czytaj też:
Dobry i zły narodowiecCzytaj też:
Kidawa-Błońska: IPN nie może istnieć w tej formie. Szkoda pieniędzy na tę instytucjęCzytaj też:
Dymisja Greniucha to za mało dla PO. Chcą też ukarać tych, którzy "tę haniebną decyzję podjęli"