Polscy lekarze dysponują jej dokumentacją medyczną, przetłumaczoną na polski.
To pierwsza pacjentka z Czech, która będzie leczona w Polsce w ramach pomocy udzielanej naszym południowym sąsiadom w związku z przepełnieniem tamtejszych szpitali.
Kobieta była wcześniej leczona w szpitalu w Uściu nad Orlicą w pardubickim kraju (województwie). Samorząd tego regionu jako pierwszy w Czechach ogłosił w miniony wtorek, że system opieki medycznej stał się niewydolny z powodu przeciążenia przypadkami COVID-19, a szpitale nie są w stanie zapewnić odpowiedniej opieki medycznej.
Czechy proszą o pomoc
Na początku marca Republika Czeska aktywowała mechanizm pomocy międzynarodowej i poprosiła Niemcy, Szwajcarię i Polskę o współpracę w umieszczeniu w tych krajach pacjentów z COVID-19 – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia w Pradze. Szpitale w Czechach są przepełnione.
Komunikat czeskiego resortu mówi o potrzebie umieszczenia za granicą co najmniej kilkudziesięciu pacjentów. Zdaniem ministerstwa wiele szpitali w kraju nie jest w stanie zapewnić chorym odpowiedniej opieki medycznej. Podkreślono, że w Czechach jest 14 proc. wolnych łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Pacjenci są przewożeni do placówek poza miejscem zamieszkania, a ich transport bywa organizowany nawet 10 razy w ciągu dnia.
Polskie władze zadeklarowały pomoc sąsiadom. – Polska jest gotowa pomóc Czechom w walce z pandemią; czekamy na pierwszych pacjentów - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że "w tych ciężkich sytuacjach także trzeba pomagać sąsiadom".
Czytaj też:
Czechy: Nagrody dla personelu medycznego pracującego na oddziałach covidowychCzytaj też:
Policja uniemożliwiła protesty w Czechach. Zatrzymano posła