Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał z funkcji wiceprezesa Rady Ministrów, ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski na Twitterze.
Dymisja Gowina
We wtorek rzecznik rządu poinformował o decyzji premiera Morawieckiego wobec Jarosława Gowina. – Premier Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii – przekazał Piotr Müller. Jako powód dymisji podano krytykę Polskiego Ładu ze strony lidera Porozumienia.
W środę zarząd Porozumienia zdecydował o opuszczeniu koalicji rządowej.
Kolejne odejścia z rządu
Tymczasem do mediów docierają informacje o kolejnych dymisjach polityków Porozumienia.
Decyzję o swojej rezygnacji ogłosiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Podobnie postąpił Andrzej Gut-Mostowy, drugi z wiceministrów tego resortu. Wiceminister edukacji i nauki, członek Porozumienia Wojciech Murdzek również zapowiedział w rozmowie z PAP, że poda się do dymisji. O swoim odejściu z funkcji wiceministra rozwoju poinformował też Grzegorz Piechowiak.
Wcześniej o odejściu z rządu poinformował Marcin Ociepa, który pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej. W geście solidarności z liderem z członkowska w warszawskim klubie radnych PiS zrezygnował wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.
W rozmowie z Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że nie wiadomo, czy premier Mateusz Morawiecki przyjmie wszystkie zapowiadane dymisje.
– Pan premier dał sobie czas, żeby zdecydować indywidualnie, jeżeli chodzi o każdy przypadek, czy te dymisje przyjmie – poinformował.
Czytaj też:
"Każdy z moich posłów dostał propozycję". Gowin: To korupcja politycznaCzytaj też:
Kulisy dymisji. Kto nalegał na usunięcie Gowina?Czytaj też:
"Rozumiecie – Francuzi mogą, Polacy nie". Fogiel reaguje na teorie Węglarczyka