Tematem rozmów obu polityków była sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie i zagrożenia płynące ze strony Rosji. Duda i Zełenski omówili także działania dyplomatyczne państw zachodnich zmierzające do deeskalacji napięcia między Rosją a Ukrainą. Podczas rozmów poruszono także najważniejsze kwestie w relacjach dwustronnych.
Po zakończeniu rozmów prezydent Duda zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym zapewnił o wsparciu dla Ukrainy oraz zdecydowanym sprzeciwie wobec rosyjskich planów zakładających odbudowanie strefy wpływów sprzed rozpadu ZSRR.
"Przekazałem Prezydentowi @ZelenskyyUa że Ukraina może liczyć na wsparcie naszego Kraju. Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy. Bardzo dziękuję za tę cenną wizytę i konstruktywne konsultacje" – napisał Duda na Twitterze.
Bezpieczeństwo regionu
Z kolei sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch wskazał, że jednym z najważniejszych aspektów spotkaniu obu polityków była możliwość uzyskania sprawdzonych informacji na temat faktycznej sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej.
– To, co najważniejsze w tych rozmowach, to usłyszenie z pierwszej ręki, jak wygląda sytuacja wokół Ukrainy i w jaki sposób Polska może przyczyniać się do budowy jej bezpieczeństwa, bo bezpieczeństwo Ukrainy jest częścią naszego bezpieczeństwa – wskazał Kumoch.
W najbliższych tygodniach odbędą się dalsze rozmowy przedstawicieli prezydentów.
Było to drugie w ciągu miesiąca spotkanie głów obu państw. Poprzednie spotkanie przywódców Polski i Ukrainy odbyło się 20 grudnia 2021 r. w miejscowości Huta na zachodzie Ukrainy w formacie Trójkąta Lubelskiego – z udziałem Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.
Czytaj też:
Prezydent poleci na igrzyska do Chin i spotka się z Xi JinpingiemCzytaj też:
Duda: To realizacja idei Trójmorza w praktyce