"W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu"– tak brzmi komunikat podpisany przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Opublikowano go na portalu X.
Przypomnijmy, że konflikt o kontrolę nad mediami publicznymi trwa od tygodnia. W środę minister Sienkiewicz zdecydował o postawieniu ich w stan likwidacji. "W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela" – czytamy w komunikacie podpisanym przez Bartłomieja Sienkiewicza.
W ubiegłym tygodniu wprowadzono nowe zarządy do TVP, PAP i Polskiego Radia. Politycy PiS, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także Rzecznik Praw Obywatelskich alarmują, iż zmiany te są dokonywane bez należytej podstawy prawnej. Tymczasem premier Donald Tusk przekonuje, że wszystko mieści się w przyjętych zasadach prawnych.
Zmiany w mediach publicznych. Prokuratura wszczęła śledztwo
Tymczasem Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie zmian w polskich mediach publicznych. Jest oficjalne pismo. Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza złożył poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki.
"Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie: 1) przekroczenia uprawnień przez Bartłomieja Sienkiewicza w związku z odwołaniem bez podstawy prawnej członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych; 2) naruszenia nietykalności cielesnej Pani Poseł Joanny Borowiak w czasie interwencji poselskiej w dniu 20 grudnia" – poinformował polityk PiS.
twitterCzytaj też:
"Pułkownik Rympałek, moczymorda i kokainista". Ziemkiewicz podsumował otoczenie TuskaCzytaj też:
Nowy szef TAI: Nie boję się powiedzieć, że tworzymy historię