„Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w Polsce w tym roku wyniesie 3,7 proc., w przyszłym roku wyniesie, 5,2 proc., a w roku 2026 sięgnie 2,7 proc”. – czytamy w opublikowanym przez Narodowy Bank Polski raporcie o inflacji. Inflacja bazowa ma osiągnąć w tym roku 4,2 proc., w 2025 r. 3,8 proc., a w 2026 r. 3,5 proc.
W tym roku wzrost PKB o 3,0 proc.
Jaki wzrost PKB zakłada NBP? W tym roku będzie to wzrost o 3,0 proc, w 2025 r. 3,8 proc. a w 2026 r. 3,1 proc.
NBP wymienia obszary niepewności dotyczące inflacji. To: przyszły kształt polityki fiskalnej i działań regulacyjnych w Polsce, niepewność dotycząca wpływu wzrostu cen energii na oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych. Pytania budzi tempo wzrostu wynagrodzeń – skala przełożenia się obecnego wzrostu wynagrodzeń na konsumpcję prywatną i wzrost presji popytowej. Za zagrożenie NBP ocenia uporczywość inflacji bazowej, w szczególności inflacji cen usług, a także rozwój sytuacji geopolitycznej i skala kryzysów zbrojnych w kontekście ich oddziaływania na przyszłą ścieżkę cen surowców oraz aktywność gospodarczą na świecie i w Polsce. Ostatnimi czynnikami generującym niepewność jest polityka gospodarcza i handlowa największych gospodarek oraz przyszły kształt polityk UE.
Obniżki stóp nie będzie
W czwartek prezes NBP Adam Glapiński mówił, że możliwość obniżki stóp procentowych pojawi się najwcześniej w 2026 r. Prezes NBP dodał, że dopóki inflacja rośnie, o cięciach stóp możemy zapomnieć.
– O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć, kiedy inflacja rośnie – i to znacząco: z 2,5 proc. do 5 proc. prawie. Taka możliwość się najwcześniej może pojawić w 2026 roku, jak już inflacja zacznie spadać – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej w czwartek.
Prezes NBP powiedział też, że oczekiwany wzrost cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i energii cieplnej podwyższy inflację konsumencką o 1,6 pkt proc. w lipcu br. i o 1,3 pkt proc. w styczniu 2025 r.
Czytaj też:
Co z drugą waloryzacją? Ważne wieści dla emerytówCzytaj też:
Morawiecki pokazuje dane. Sprawdź, o ile wzrośnie cena energii