Po ponad dwóch miesiącach warszawski ratusz odpowiedział na petycję wysłaną przez tysiące obywateli na podstawie wzoru przygotowanego przez Ordo Iuris.
W oficjalnym piśmie podwładni Rafała Trzaskowskiego stwierdzają, że "każda osoba pracująca w urzędzie ma prawo umieszczać na swoim biurku symbole religijne".
Stanowisko zdecydowanie łagodzi tekst zarządzenia, które wyraźnie zakazywało umieszczania symboli religijnych "na ścianach, na biurkach" – podkreśla instytut.
W odpowiedzi na interpelację Lewicy, domagającą się zdejmowania krzyży ze ścian, urząd stwierdził ponadto, że zakaz nie dotyczy rad dzielnic.
Ordo Iuris: Zarządzenie Trzaskowskiego sprzeczne z Konstytucją, powinno zostać uchylone
Według Ordo Iuris, nawet w złagodzonej postaci, antyreligijny "standard" powinien jednak docelowo zostać uchylony jako sprzeczny z Konstytucją, która gwarantuje wolność sumienia i religii oraz afirmuje chrześcijańskie dziedzictwo narodu, a krzyż jest symbolem nie tylko religijnym, ale i narodowym.
W ocenie instytutu warszawski ratusz dopuszcza się także ideologicznej manipulacji, twierdząc, że w ustawie "równościowej" z 2010 r. występują pojęcia "orientacja psychoseksualna i tożsamość płciowa". "W rzeczywistości w ustawie nie ma takich wyrażeń" – czytamy w komunikacie Ordo Iuris.
– Złagodzenie przez warszawski ratusz zarządzenia prezydenta Trzaskowskiego jest wspólnym sukcesem tysięcy obywateli, którzy wysyłali petycje przygotowane przez Instytut Ordo Iuris. To jeszcze nie jest pełen sukces. Wciąż musimy dalej zabiegać, by zmieniona została treść aktu – podkreśla adwokat Nikodem Bernaciak, starszy analityk Centrum Badań i Analiz Instytutu Ordo Iuris.
Warszawa zdejmuje krzyże w urzędach
Zarządzenie dotyczące wprowadzenia "standardów równego traktowania" w stołecznych urzędach prezydent Warszawy podpisał w maju br., wywołując polityczną burzę. Oprócz zakazu wieszania krzyży w urzędach w dokumencie wskazano też, że stołeczni urzędnicy powinni zwracać się do osób transpłciowych lub niebinarnych, używając preferowanych przez nich zaimków.
Czytaj też:
Czy Polacy chcą zdejmowania krzyży w urzędach? Wyniki sondażu