Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. Obecnie badania wskazują, że Nawrocki w tej fazie zmierzyłby się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Najnowszy sondaż IBRiS, przeprowadzony na zlecenie portalu Onet.pl, pokazuje, że kandydat Koalicji Obywatelskiej utrzymuje bezpieczną przewagę nad prezesem Instytutu Pamięci Narodowej.
W badaniu Rafał Trzaskowski zdobył 37,3 proc. głosów. Z kolei Karol Nawrocki otrzymał 23,9 proc. wskazań.
Mastalerek: Prezydent Duda będzie skupiał się na swojej pracy
Do planów Andrzeja Dudy w kontekście wyborów prezydenckich odniósł się na antenie Radia Plus szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek.
– Prezydent będzie się skupiał na swojej pracy dla Polski. Nie startuje w kampanii wyborczej, nie będzie nikomu pomagał. Będzie robił swoje rzeczy – powiedział prezydencki minister.
Były parlamentarzysta zaznaczył, że Andrzej Duda nie zmienia swoich poglądów politycznych, ale jego zdaniem nie będzie angażował się w kampanię wyborczą.
– Jakie ma poglądy – jest to oczywiste, bo nie ukrywał ich w 2015 roku, kiedy wygrał wybory, nie ukrywał ich w 2020 i był wierny swoim deklaracjom politycznym, zasadom podczas całej swojej kadencji, ale czy będzie angażował się w kampanię? Jestem przekonany że nie, dlatego że nie startuje, robi swoją pracę – powiedział Mastalerek.
Czyjego zwycięstwa chciałby Andrzej Duda?
Jak zaznaczył szef Gabinetu Prezydenta RP, Andrzej Duda „chciałby zwycięstwa człowieka, który będzie kontynuował jego prezydenturę, jego ważne elementy prezydentury”.
– To chyba oczywiste, natomiast nie będzie się angażował, według mojej wiedzy – dodał Mastalerek.
W grudniu Andrzej Duda przyjął w czwartek w Pałacu Prezydenckim posłów Konfederacji: Sławomira Mentzena oraz Przemysława Wiplera.
W spotkaniu uczestniczyli również szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek oraz doradca prezydenta Łukasz Rzepecki.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że rozmowa dotyczyła stanu "procesów demokratycznych w Polsce w kontekście m.in. konsekwencji nieuznawania przez rząd i niektórych przedstawicieli najważniejszych instytucji państwowych Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego". Parlamentarzyści przedstawili głowie państwa główne założenia postulowanego od dłuższego czasu przez Konfederację resetu konstytucyjnego. "Jedną z omawianych w tym zakresie inicjatyw było przeprowadzenie referendum w dniu wyborów prezydenckich" – czytamy w komunikacie KPRP.
Czytaj też:
"Jestem zszokowana". Posłanka KO krytykuje NawrockiegoCzytaj też:
"Zawaliłem". Dlatego Duda nie spotkał się z Trumpem