– We wtorek oddajemy teren wykonawcom i rusza budowa zapory na granicy z Białorusią; prace zaczną się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi – poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Jak wyjaśniła, prace przygotowawcze trwają od pewnego czasu.
Zapora na granicy z Białorusią, o długości łącznie 186 km i wysokości ponad 5,5 m, ma być gotowa w czerwcu tego roku. Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 mln zł, wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Budimex postawi zaporę na dwóch odcinkach o łącznej długości 105,5 km, a Unibep - 80,7 km. Prace będą prowadzone równolegle na czterech odcinkach.
Kuriozalny apel
Budowie zapory, która ma bronić Polskę przed imigracją z Białorusi, sprzeciwia się jednak pokaźne grono naukowców. Ponad pięćset osób zarówno z Polski jak i innych państw europejskich wystosowało list otwarty do Komisji Europejskiej w sprawie budowy muru.
Powód? Zdaniem naukowców najpierw należy przeprowadzić badania, które pozwolą odpowiedzieć, w jaki sposób budowa zapory będzie oddziaływać na projekt Natura 2000.
List jest skierowany do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa oraz komisarza Unii Europejskiej ds. środowiska Virginijusa Sinkevičiusa.
Naukowcy przeciwko zaporze
"Jako naukowcy i eksperci zajmujący się ochroną i zarządzaniem zasobami środowiska przyrodniczego, apelujemy do Komisji Europejskiej o podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu natychmiastowego wstrzymania budowy muru na polsko-białoruskiej granicy do czasu przeprowadzenia zgodnej z prawem UE i wymogami ochrony przyrody oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na spójność sieci Natura 2000 i takiego zaprojektowania tej inwestycji, aby w jak najmniejszym stopniu wpływała na cenne gatunki i siedliska przyrodnicze" – czytamy w piśmie.
Naukowcy podkreślają, że Puszcza Białowieska jest skarbem natury, ostatnim takim lasem strefy umiarkowanej w Europie, którego nie zniszczył jeszcze człowiek.
"Budowa muru na wielu odcinkach będzie kolidować z terenami chronionymi i cennymi przyrodniczo, m.in z sześcioma obszarami Natura 2000" – przekonują naukowcy.
Czytaj też:
Kamiński przewiduje "następny potężny atak" na granicę. Kiedy?Czytaj też:
Straż Granicza: Strzały białoruskich żołnierzy na widok polskich patroli