W czwartek Stany Zjednoczone poinformowały o przekazaniu Ukrainie miliarda dolarów i przyjęciu 100 tys. uchodźców. Środki zostaną przeznaczone nie tylko na żywność, ale także na środki medyczne, czystą wodę i schronienie dla potrzebujących. USA wspierają również inicjatywy w zakresie zdrowia publicznego na Ukrainie. Ponadto, Biały Dom w Waszyngtonie podejmie wysiłki na rzecz "dokumentowania i zabezpieczania dowodów potencjalnych zbrodni wojennych". W tym celu ma zostać powołane tzw. obserwatorium konfliktu.
Rzońca o wojnie na Ukrainie
– Wojna na Ukrainie ma już charakter międzynarodowy. Z całego świata płynie pomoc dla Ukraińców. Niemniej, wierzę, że NATO ma swój rozum i odpowiedzialność każe mu postępować nieco inaczej, niż chciałby tego ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, któremu przecież z serca kibicujemy i pomagamy jak możemy – stwierdził w audycji Polskiego Radia 24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca.
– Jeżeli Putin nie wycofa się z Ukrainy, pozostają nam bardzo jednoznaczne, solidarne działania Unii Europejskiej, pozbawianie Putina i Rosjan środków do życia, pozbawienie możliwości uzyskiwania wiz, zerwanie współpracy naukowej i gospodarczej. Zwykli ludzie muszą się dowiedzieć, że polityka Putina jest barbarzyńska i nieakceptowana przez cały świat – mówił polityk. – Dopiero wielkie bezrobocie, upadek ekonomiczny firm spowoduje, że oni sami ten problem załatwią – dodał.
Szczyt NATO ws. wojny
Podczas czwartkowego szczytu nadzwyczajnego NATO w Brukseli państwa Sojuszu zgodziły się, by na nowo określić działania odstraszania i obrony w długim okresie.
Zapowiedziano także wzmocnienie wschodniej flanki, m.in. poprzez utworzenie czterech nowych grup bojowych – w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji. Dołączą one do struktur już funkcjonujących w naszym kraju oraz w państwach bałtyckich.
Czytaj też:
Biden zrobił wystarczająco dużo ws. sankcji na Rosję? Amerykanie odpowiedzieliCzytaj też:
Prof. Krysiak: Wojna pokazała prawdziwe oblicze niemieckiego rządu