Poniżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia oraz "top 5 DoRzeczy.pl", czyli pięć najlepiej czytających się newsów w ostatnich dniach.
Masakra w Buczy
Codziennie napływają nowe informacje o masakrze dokonanej w ukraińskiej Buczy przez Rosjan. Masakra została odkryta i podana do publicznej wiadomości, po wycofaniu się wojsk rosyjskich 29 marca. Ukraińska rzecznik praw człowieka na platformie Telegram przekazała, że "w Buczy pod Kijowem zostało zabitych co najmniej 360 cywilów, w tym 10 dzieci". Z doniesień Ludmyły Denisowej wynika, że "kadyrowcy stworzyli salę tortur, gdzie wypalali ludziom oczy i odcinali części ciała".
Pierwsze ofiary zginęły w czasie walk o miasto 27 lutego 2022 roku. W wielu przypadkach nie były to jednak ofiary przypadkowe, ale cywile zabijani celowo. Taki los spotkał m.in. 56-letnią Tetianę Pomazenko, która została zastrzelona przed swoim domem. Zapowiedziano, że w Buczy zostanie dokonana ekshumacja ofiar wojsk rosyjskich.
Fidesz zwycięża po raz kolejny
Partia Viktora Orbana zwyciężyła w wyborach parlamentarnych. To kolejne zwycięstwo formacji, która rządzi nad Dunajem od 12 lat. W głosowaniu wyłoniony został skład liczącego 199 deputowanych parlamentu.
Fidesz uzyskał ponad 53 proc. głosów (co daje partii większość konstytucyjną). Zjednoczona węgierska opozycja blisko 35 proc. Wkrótce wynik zostanie zaktualizowany o głosy korespondencyjne.
KE odbiera Polsce kolejne fundusze
Komisja Europejska potrąciła pierwszą cześć kar naliczonych za brak likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Chodzi o kary nałożone na Polskę za nierespektowanie wyroku od 3 listopada 2021 do 10 stycznia br. TSUE nakazał w nim polskiemu rządowi likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Cała kara naliczana od 3 listopada dziś wynosi 157 mln euro.
Wcześniej Komisja Europejska trzykrotnie obcinała już fundusze dla Polski o wysokość trzech transzy kar za niewykonanie postanowienia TSUE w sprawie zawieszenia działalności kopalni Turów. Łącznie potrącono 45 mln euro za okres od 20 września do 18 grudnia 2021 roku. Całość naliczonych kar z tego tytułu wynosi 68 mln euro.
Ostra wymiana zdań Morawiecki-Macron
Tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji, doszło do ostrej wymiany zdań między premierem Mateuszem Morawieckim a prezydentem Emmanuelem Macronem.
Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki zaapelował do przywódców państw zachodnich o "zdecydowane sankcje". – Panie prezydencie Macron, ile razy negocjował pan z Putinem? Co pan osiągnął? Czy powstrzymał pan którekolwiek z tych działań, które miały miejsce? Ze zbrodniarzami się nie negocjuje, zbrodniarzy trzeba zwalczać – mówił w poniedziałek szef polskiego rządu.
W odpowiedzi francuski prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnik "Le Parisien" zarzucił premierowi Morawieckiemu, że "jest skrajnie prawicowym antysemitą, który wyklucza osoby LGBT".
Jest nowy minister rozwoju. Nowak oficjalnie zdymisjonowany
Prezydent Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Waldemara Budę na stanowisko ministra rozwoju i technologii. Uroczystość odbyła się w czwartek w Pałacu prezydenckim.
Buda to prawnik, radca prawny i poseł klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości z okręgu łódzkiego. Niektóre media informowały, iż to także bliski współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego. Funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej pełni od 2019 roku.
Zastąpił Piotra Nowaka, który został zdymisjonowany po tym, jak podał niezgodną z rzeczywistością informację o rzekomej politycznej zgodzie w KE na uruchomienie Polsce środków z KPO.
Top 5 DoRzeczy.pl
1. "Możemy nałożyć sankcje na PiS". Miedwiediew odpowiada Morawieckiemu
2. "To nie żart". Kolejna debata o Polsce w Parlamencie Europejskim