We wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak i jego litewski odpowiednik Arvydas Anušauskas spotkali się w Warszawie w ramach IV Polsko-Litewskiej Rady Ministrów Obrony.
Politycy dyskutowali na temat obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie w kontekście trwającej wojny na Ukrainie oraz omówili przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.
Wspólne stanowisko
Po rozmowach plenarnych ministrowie obrony narodowej Polski i Litwy podpisali wspólne stanowisko dotyczące rozwoju dalszej współpracy wojskowej na rzecz bezpieczeństwa. Ponadto, wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował, że Litwa zdecydowała o zakupie polskich systemów przeciwlotniczych Grom.
– Dziś rozmawialiśmy m.in. na temat wspólnych zakupów uzbrojenia. Bardzo się cieszę i dziękuję za decyzję litewską w sprawie zakupu Gromów, które trafią na wyposażenie Litewskich Sił Zbrojnych. To już kolejna tego rodzaju transakcja, co bardzo dobrze świadczy o naszych relacjach – mówił szef polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.
Współpraca Polska-Litwa
– Jednym z tematów naszych rozmów była także współpraca w domenie cyberbezpieczeństwa, przede wszystkim w kontekście przeciwdziałania atakom. (…) Rozmawialiśmy o współpracy wojsk specjalnych, a także o wsparciu, jakiego oba państwa udzielają Ukrainie. Zdajemy sobie doskonale sprawę z zagrożeń. Jesteśmy jednomyślni, jeśli chodzi o przeciwstawianie się próbom odbudowy imperium rosyjskiego przez Władimira Putina – stwierdził wicepremier Mariusz Błaszczak.
– To bardzo symboliczne, że przygotowania do szczytu NATO w Wilnie zgromadziły nas tutaj, w Warszawie. Zarówno Polska, jak i Litwa postrzegają Rosję jako długoterminowe zagrożenie dla bezpieczeństwa Zachodu i wartości demokratycznych, dla stabilności systemu międzynarodowego opartego na wzajemnym zaufaniu. Ponieważ Moskwa i Mińsk wymachują bronią, w tym nuklearną, rozumiemy, że nie można iść na ustępstwa wobec reżimu Kremla. Zgadzamy się, że musimy pracować zarówno w formacie dwustronnym, jak również wspólnie wykorzystując możliwości NATO i Unii Europejskiej – oznajmił szef MON.
Czytaj też:
Przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Jest porozumienie Polski i Niemiec