Uzasadniając przyjęcie stanowiska, przewodniczący Zespołu poseł Andrzej Gawron (PiS) przypomniał, że "w Sejmie będą procedowane ustawy, które zagrażają ochronie życia od poczęcia". – Jako Zespół musimy w tej sprawie zająć stanowisko, tym bardziej, że św. Jan Paweł II mocno podkreślał walkę cywilizacji życia z cywilizacją śmierci. W Polsce i Europie jesteśmy w okresie, gdy te fundamentalne wartości są podważane – powiedział.
W przyjętym stanowisku członkowie Zespołu podkreślają, że "w związku z podjęciem przez rządzącą koalicję na czele z premierem Donaldem Tuskiem ustawowego zamachu na życie dzieci najbardziej niewinnych, najmniejszych i najbardziej bezbronnych, będących pod sercem własnym matek" wyrażają stanowczy protest i wzywają "z mocą do wycofania z Sejmu projektów rozszerzających prawo do aborcji".
"Wszak godzą one w polską rację stanu i cofają Polskę w mroczny okres komunizmu, kiedy to rządzący Polską w 1956 r. uchwalili ustawę o aborcji bez żadnych ograniczeń" – stwierdzają parlamentarzyści.
Cywilizacja śmierci
Jak przypominają, św. Jan Paweł II, wielki obrońca rodziny i świętości życia, wielokrotnie podczas pielgrzymek do Ojczyzny wzywał do obrony życia dzieci nienarodzonych, jak choćby w Kaliszu, gdy mówił, że "Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości".
Przytoczyli też słowa Papieża z encykliki "Evangelium vitae", że w przypadku prawa wewnętrznie niesprawiedliwego, jakim jest prawo dopuszczające przerywanie ciąży i eutanazję, nie wolno się nigdy do niego stosować, ani uczestniczyć w kształtowaniu opinii publicznej przychylnej takiemu prawu, ani też okazywać mu poparcia w głosowaniu.
"Władza, która zadaje śmiertelny cios człowiekowi nienarodzonemu, uderza także z mocą w państwo i społeczeństwo roszczące sobie tytuł nazywania się demokratycznym i praworządnym. Dokonany zamach na nienarodzonych staje się samobójczą śmiercią demokracji" – brzmi stanowisko Zespołu.
Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II tworzą parlamentarzyści zainteresowani krzewieniem duchowego dziedzictwa papieża Polaka oraz rozpowszechnianiem wiedzy o nim jako człowieku, poecie, kapłanie i pasterzu.
Choć członkowie Zespołu przynależą do różnych klubów parlamentarnych, to zgodnie z regulaminem pracy Zespołu – "stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką dziedzictwa św. Jana Pawła II".
Czytaj też:
Żukowska oskarża prof. Zolla. "Piekło kobiet to jego wina"Czytaj też:
Aktywistka aborcyjna przerwała wywiad Bochenka. "Może mi pan nie przeszkadzać?"