Na początku tygodnia Charge d’affairs ambasady USA w Polsce Bix Aliu skierował do polskiej marszałek Sejmu list zawierający zdumiewające oczekiwanie. „Pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie w sprawie ustawy, która – jeśli zostanie przyjęta – spowoduje nieodwracalne straty dla Ocalonych z Holokaustu i ich rodzin. Rozumiemy, że projekt ustawy efektywnie uniemożliwi odzyskanie lub kompensację za utracone mienie w okresie Zagłady i komunizmu. W takim wypadku zarówno Żydzi jak i ci którzy nie są pochodzenia żydowskiego nie otrzymają nic” – napisał Aliu.
Tę aktywność amerykańskiego dyplomaty komentowali w najnowszym odcinku „Polski Do Rzeczy” Rafał Ziemiewicz i Paweł Lisicki.
– To jest rzecz niewyobrażalna, że taki - przepraszam za wyrażenie - pętak się tutaj szarogęsi. Mądrzy się na Twitterze. Akurat Twitter jest idealnym wykrywaczem idiotów. (...) Niech się dalej tam mądrzy, ale wysyłanie w tym tonie pouczeń do szefa parlamentu o tym "czego my Amerykanie oczekujemy", co wolno Polakom w swoim parlamencie procedować, a czego nie wolno to jest po prostu bezczelność niewiarygodna – ocenił Ziemkiewicz.
Ziemkiewicz i Lisicki o zamieszaniu wokół wyboru RPO
Publicyści "Do Rzeczy" odnieśli się także do zamieszania wokół wybory Rzecznika Praw Obywatelskich. Przypomnijmy, że w piątkowym głosowaniu Senat nie zgodził się na powołanie na tę funkcję kandydatki zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość, niezależnej senator Lidii Staroń. Za jej kandydaturą opowiedziało się 45 senatorów. Przeciwnych było 51. Od głosu wstrzymały się 3 osoby: sama kandydatka, Dorota Czudowska i Andrzej Pająk (PiS). Wynik piątkowego głosowania oznacza, że procedura wyboru RPO musi być ponowiona.
– Jak patrzę na urząd RPO po 1989 roku, to najlepszym rzecznikiem był śp. Janusz Kochanowski, mający ogromną kulturę osobistą, wiedzę prawną i broniący obywateli w zderzeniu z państwem, a jednocześnie nie ulegający presji. Pomyślałem, że skoro szukamy takiego kandydata, to taką instytucją mogłoby być Ordo iuris. To organizacja, która ma w swoim gronie wybitnych prawników, specjalistów, którzy wsławili się obroną praw człowieka, więc dlaczego nie Ordo Iuris? – wskazywał Lisicki.
W programie Paweł Lisicki i Rafał Ziemkiewicz rozmawiali również m.in. o:
- powrocie Donalda Tuska,
- decyzji UEFA ws. podświetlenia stadionu w Monachium w barwy LGBT,
- kwarantannie dla podróżujących z Wielkiej Brytanii.
Polska Do Rzeczy
Aby oglądać ten i kolejne odcinki programu wystarczy wybrać jedną ze specjalnych cyfrowych ofert.
Przygotowaliśmy dla Państwa ofertę miesięczną z autoodnowieniem oraz oferty czasowe, z dodatkowymi prezentami do czytania.
Subskrybenci, którzy mają obecnie aktywną dowolną ofertę cyfrową mają w ramach tej subskrypcji możliwość obejrzenia programu.
Oprócz możliwości oglądania programu wraz wykupioną subskrypcją otrzymacie Państwo dostęp do wydań tygodnika "Do Rzeczy" i czytania ich w formatach PDF,
MOBI, EPUB oraz bezpośrednio na naszej stronie. Ci z Państwa, którzy wybiorą ofertę pakietową z miesięcznikiem "Historia Do Rzeczy" otrzymają
również możliwość pobrania go w formacie pliku PDF. Ale to nie wszystko.
Wraz z wybraniem subskrypcji cyfrowej otrzymujecie Państwo możliwość czytania na dorzeczy.pl dodatkowych artykułów naszych autorów:
Pawła Lisickiego ("Na pierwszy dzień tygodnia"),
Rafała A. Ziemkiewicza („Subotnik Ziemkiewicza"),
Piotra Gabryela („Siłą Rzeczy”),
Kamili Baranowskiej,
Małgorzaty Wołczyk („Margarita na sobotę"),
Marka Jana Chodakiewicza („Cyfrowa onuca"),
Łukasza Warzechy ("Konstytucja wolności"),
Macieja Pieczyńskiego ("Jak nas piszą na Wschodzie"),
Piotra Zychowicza, Tomasza Rowińskiego, Jacka Przybylskiego, Wojciecha Golonki i innych.
Zachęcamy do sprawdzenia naszych ofert na stronie:
subskrypcja.dorzeczy.pl
Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami!
Mamy nadzieję, że Ci z Państwa, którzy jeszcze nie skorzystali z naszej oferty dołączą do grona
naszych stałych Czytelników.