W środę prezydent RP Andrzej Duda i jego litewski odpowiednik Gitanas Nauseda złożyli wizytę w Kijowie w geście wsparcia Ukrainy wobec rosyjskiej agresji. Efektem spotkania przywódców krajów tworzących tzw. Trójkąt Lubelski jest wspólne oświadczenie, w którym potępili ostatnią decyzję Federacji Rosyjskiej dotyczącą uznania tzw. republik ludowych w Donbasie.
Oświadczenie prezydentów
Na wstępie prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy wyrazili swoje "najostrzejsze potępienie" ostatniej decyzji Rosji.
"Ten niesprowokowany agresywny krok Rosji stanowi kolejne rażące naruszenie podstawowych norm i zasad prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, a także gwarancji bezpieczeństwa udzielonych Ukrainie w ramach Memorandum Budapesztańskiego z 1994 roku" – czytamy w oświadczeniu.
Głowy państw podkreśliły, że Moskwa wycofując się z porozumień mińskich ponosi pełną odpowiedzialność za "pogorszenie sytuacji w terenie".
"Potwierdzamy nasze silne zaangażowanie na rzecz suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, obejmującą jej wody terytorialne" – wskazano.
"Wzywamy społeczność międzynarodową do podjęcia zdecydowanych i dalekosiężnych kroków w odpowiedzi na ten kolejny akt agresji popełniony przez Rosję na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Ta reakcja powinna obejmować szybkie wprowadzenie solidnego pakietu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, w tym środków wymierzonych w Nord Stream 2" – czytamy dalej.
Prezydenci wezwali Federację Rosyjską do wycofania się z terenów Ukrainy oraz powstrzymania się przed dalszą eskalacją konfliktu. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda pochwalili wysiłki Kijowa na rzecz pokojowego rozwiązania sytuacji.
Polska popiera ukraińskie aspiracje
Następnie w oświadczeniu zaznaczono, że Ukraina "zasługuje na silne poparcie swoich europejskich i euroatlantyckich aspiracji, co jest zgodne z wolną wolą i wyborem narodu ukraińskiego".
"Polska i Litwa potwierdzają swoje poparcie dla europejskiej perspektywy Ukrainy, zgodnie z odpowiednimi Wspólnymi Deklaracjami podpisanymi 18 marca i 3 maja 2021 roku" – zadeklarowano.
"Podkreślamy, że ze względu na znaczny postęp we wdrażaniu Umowy Stowarzyszeniowej i reformy wewnętrzne, a także obecne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, Ukraina zasługuje na status kandydata do UE, a Rzeczpospolita Polska i Republika Litewska będą wspierać Ukrainę w osiągnięciu tego celu" – stwierdzono na zakończenie oświadczenia.
twitterCzytaj też:
Tusk: Zwołuję nadzwyczajny szczyt Europejskiej Partii LudowejCzytaj też:
Ambasador RP na Ukrainie: Nie ma planu wyjazdu z placówki w KijowieCzytaj też:
Rośnie napięcie wokół Ukrainy. Szef Rady Europejskiej zwołuje pilny szczyt