Lista obejmuje Stany Zjednoczone i Kanadę, kraje UE, w tym Polskę, Wielką Brytanię, Ukrainę, Czarnogórę, Szwajcarię, Albanię, Andorę, Islandię, Liechtenstein, Monako, Norwegię, San Marino, Macedonię Północną, a także Japonię, Koreę Południową, Australię, Mikronezję, Nową Zelandię, Singapur i Tajwan – informuje w poniedziałek agencja TASS.
Wymienione na liście kraje i terytoria nałożyły lub przystąpiły do sankcji wobec Rosji po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę (agencja TASS pisze o "specjalnej operacji wojskowej" - red.)
Atak Putina. Ukraina broni się 12. dzień
Inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego od ataku z trzech kierunków – od północy (z terytorium Białorusi), wschodu i południa. Prezydent Władimir Putin wysłał wojska w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej, które wcześniej Rosja uznała za niepodległe i podpisała z nimi umowy o współpracy i wzajemnej pomocy.
Po 12 dniach walk Rosjanie nie zdobyli żadnych większych ukraińskich miast, ponieważ napotkali zaciekły opór – większy niż się spodziewali. Jednak wojna z każdym dniem staje się coraz bardziej brutalna – rosyjscy żołnierze atakują cywilów i ostrzeliwują korytarze humanitarne.
Według ukraińskiego Sztabu Generalnego, Rosjanie stracili od początku wojny ponad 11 tys. żołnierzy, prawie 300 czołgów i 1000 wozów bojowych oraz 117 systemów artyleryjskich.
Zełenski w kontakcie z USA
Stany Zjednoczone pozostają w stałym kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przez bezpieczny telefon satelitarny, który amerykański rząd przekazał Ukraińcom jeszcze przed rosyjską inwazją. Zełenski odmówił ewakuacji i cały czas pozostaje w Kijowie.
Straż Graniczna poinformowała, że na polską stronę przeszło już ponad 1 mln osób uciekających przed wojną.
Czytaj też:
Borrell: Musimy przygotować się na przyjęcie około 5 mln uchodźcówCzytaj też:
Doradca Zełeńskiego: Decyzja NATO to hańba i okazanie słabości