Decyzja UE dotyczy pacjentów z Ukrainy i krajów sąsiednich wymagających pilnej opieki medycznej. Poszkodowani zostali przeniesieni do szpitali w innych krajach europejskich. Informację przekazał w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Balazs Ujvari.
W rozmowie z dziennikarzami w Brukseli Ujvari powiedział: "W miarę jak wojna trwa, a ludność Ukrainy nadal migruje z kraju, systemy opieki zdrowotnej w sąsiednich krajach znajdują się pod dużą presją”.
W odpowiedzi na prośby z Polski, Słowacji, Mołdawii, a także Ukrainy, UE przeniosła ukraińskich pacjentów potrzebujących specjalistycznej pomocy medycznej do szpitali w "11 różnych krajach Europy” – wyjaśnił Ujvari.
Transfer pacjentów był wspierany przez pierwszy w UE specjalny samolot ewakuacji medycznej, który działa od marca.
Wojna na Ukrainie
Według prezesa Ukrzaliznytsia, ukraińskiej państwowej spółki kolejowej, siły rosyjskie zaatakowały w poniedziałek rano pięć stacji kolejowych w środkowej i zachodniej Ukrainie w ramach kampanii „systematycznego niszczenia infrastruktury kolejowej”. System kolejowy stał się istotną częścią wysiłku wojennego Ukrainy, dostarczając niezbędne zapasy oraz ewakuując zdesperowanych cywilów z dala od niebezpieczeństwa.
Rosja poczyniła jedynie "niewielkie postępy" od czasu skupienia się na przejęciu kontroli nad wschodnim regionem Donbasu na Ukrainie, poinformowało w poniedziałek brytyjskie Ministerstwo Obrony (MON). „Bez wystarczających środków wsparcia logistycznego i bojowego Rosja nie osiągnęła jeszcze znaczącego przełomu” – powiedział minister obrony na Twitterze.
Czytaj też:
Morawiecki: Polska przekazała czołgi UkrainieCzytaj też:
Gen. Polko: Marzy mi się uderzenie w most KrymskiCzytaj też:
Szwecja i Finlandia w NATO. Media: Jest ważne porozumienie obu rządów