– Jestem pewien, że inne republiki byłego Związku Radzieckiego również dołączą do Związku Białorusi i Rosji – powiedział Łukaszenka w czwartek na spotkaniu z gubernatorem obwodu woroneskiego Aleksandrem Gusiewem, cytowany przez agencję TASS.
Łukaszenka przekonywał, że widzi duże zainteresowanie rosyjskich regionów rozwojem współpracy z Białorusią. – Staramy się budować jedno Państwo Związkowe na nowych zasadach, tak aby nikt się nie obraził, a jednocześnie, żeby Białoruś i Rosja mogły rozwijać się jako suwerenne państwa – stwierdził.
Związek Białorusi i Rosji (ZBiR) funkcjonuje formalnie od 26 stycznia 2000 r. na podstawie umowy o utworzeniu Państwa Związkowego z 8 grudnia 1999 r. i ma na celu doprowadzenie w przyszłości do integracji gospodarczej i walutowej tych dwóch państw.
Wojna na Ukrainie. Białoruś to drugi agresor
Białoruś pomogła Rosji w inwazji na Ukrainę, ponieważ udostępniła swoje terytorium do ataku – Rosjanie wkroczyli stamtąd na Ukrainę od północy. Operacja rozpoczęta 24 lutego przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej i wywołała ogromny kryzys migracyjny – do Polski uciekło 3 mln Ukraińców.
Putin wysłał wojska na Ukrainę w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej, które wcześniej Rosja uznała za niepodległe i podpisała z nimi umowy o współpracy i wzajemnej pomocy.
Moskwa nazywa inwazję na sąsiedni kraj "specjalną operacją wojskową" i domaga się od Kijowa "demilitaryzacji i denazyfikacji" Ukrainy, a także uznania Krymu za rosyjski.
Czytaj też:
Człowiek Putina sugeruje rozpad Ukrainy na kilka państwCzytaj też:
Białorusini wykoleili pociągi wiozące wojsko Rosji. Łukaszenka reagujeCzytaj też:
Dr Reczkowski: Rozpoczął się czwarty etap rosyjskiej operacji na Ukrainie