Pentagon przygotowuje analizę tego, jak Stany Zjednoczone mają wesprzeć pochłoniętą wojną Ukrainę. Celem Amerykanów jest długotrwała współpraca wojskowa na linii Waszyngton-Kijów. Zakładałaby ona pomoc walczącej armii ukraińskiej w postaci miliardów dolarów.
USA chce także określenia planu działania swoich wojsk, obejmującego okres do pięciu lat po zakończeniu wojny ukraińsko-rosyjskiej. Plan uzgadniany jest wspólnie z Ukraińcami. Zdaniem jednego z informatorów CNN, jeżeli szczegółowa analiza zostanie zatwierdzona przez prezydenta Joe Bidena, zostanie wdrożony program wieloletniej sprzedaży broni oraz długotrwałych szkoleń wojskowych, prowadzonych przez armię amerykańską dla strony ukraińskiej.
Analiza ma być gotowa w przeciągu dwóch miesięcy. Zdaniem Colina Kahla, podsekretarza Departamentu Obrony ds. polityki, wymienione działania nie przyczynią się bezpośrednio do prowadzonej obecnie walki w obronie Ukrainy, ale mogą "stanowić szkielet przyszłych sił ukraińskich, zdolnych do obrony Ukrainy przez wiele lat”.
USA wzmacnia ukraińską armię
W ramach obecnej sytuacji na froncie, USA zamierza uwzględnić w analizie plan ewentualnej modernizacji sił powietrznych Ukrainy, a także sił naziemnych, które ostatnimi czasy odnoszą znaczne postępy w operacjach bojowych.
Stany chcą również usprawnić system sprzedaży zaawansowanej technicznie broni. Zdaniem urzędników Pentagonu, Ukraina posiada obecnie około tysiąca dronów. Z racji zapotrzebowania na drony o dużym zasięgu, USA mają w ciągu miesiąca sporządzić kontrakt na 10 dronów Switchblade 600, wyposażonych w głowice przeciwpancerne.
Naglącą potrzebą Ukrainy są stałe dostawy amunicji artyleryjskiej. USA planują przeznaczyć dodatkowe fundusze rządowe na produkcję dodaktowych 30 tys. sztuk nabojów.
Stany uzupełniają zapasy
Stany Zjednoczone w związku z pilną potrzebą uzupełnienia własnych zapasów broni, na przestrzeni ostatnich miesięcy podpisały kontrakty na łączną kwotę ponad miliarda dolarów, między innymi na system rakietowy Stinger, system przeciwpancerny Javelin oraz wyrzutnię rakiet HIMARS.
USA rozważa również możliwość modyfikacji już istniejących systemów, w ramach umożliwienia Ukrainie ich obsługi do zbierania ważnych elektronicznych danych wywiadowczych na temat rosyjskich celów wojskowych.
Czytaj też:
USA potajemnie wysyłają Ukrainie broń? Spekulacje PoliticoCzytaj też:
USA boją się działań Rosji na Ukrainie. Ostrzegają swoich obywateli