W środę agencja Reutera poinformowała, że dwaj Belgowie, którzy dokonali aktu wandalizmu w holenderskim muzeum, usłyszeli wyrok dwóch miesięcy więzienia - w tym jednego w zawieszeniu.
"Aktywista" "klimatyczny" przykleił głowę do "Dziewczyny z perłą"
Do zdarzenia doszło 27 października w holenderskiej Królewskiej Galerii Malarstwa Mauritshuis w Hadze. Chodzi o słynne dzieło autorstwa Jana Vermeera "Dziewczyna z perłą". "The Guardian" przekazał, że miejscowa policja aresztowała w związku z tym incydentem trzy osoby. "Protestujący" domagali się zaprzestania procesu wydobycia ropy na świecie.
Nagranie obrazujące całe zajście zostało opublikowane w mediach społecznościowych. Jeden z "aktywistów" "na rzecz klimatu" próbował przykleić ogoloną głowę do szkła zakrywającego obraz, drugi wylał na niego zawartość puszki z zupą pomidorową.
Władze muzeum przekazały w oficjalnym oświadczeniu, że znajdujący się za ochronnym szkłem obraz został poddany oględzinom przez konserwatorów, z których wynika, że nie został uszkodzony.
Sąd: "Nie chcę zniechęcać do protestowania"
Sprawa trafiła przed sąd w trybie przyśpieszonym. "Bezcenne dzieło sztuki, które wisiało tam dla wszystkich, zostało zanieczyszczone przez oskarżonych, którzy uznali, że ich przesłanie jest ważniejsze niż cokolwiek innego" – powiedział podczas rozprawy prokurator. Domagał się dla sprawców czterech miesięcy więzienia, w tym dwóch w zawieszeniu.
Prowadząca rozprawę sędzia uznała, że nie chce zbyt surowym wyrokiem "zniechęcać innych do protestowania". Stąd wyrok dwóch miesięcy pozbawienia wolności, z czego jeden w zawieszeniu. Trzeci "aktywista", który nie zgodził się na taki tryb procedury, będzie sądzony w piątek.
Wszyscy trzej sprawcy to członkowie organizacji "ekologicznej" Just Stop Oil Belgium ("Po prostu zatrzymać ropę"). Grupa ta – według amerykańskiej agencji Reutera - nie jest tożsama z brytyjską grupą o tej samej nazwie.
Czytaj też:
Aktywistki oblały dzieło van Gogha. Usłyszały zarzutyCzytaj też:
"Klimakatastrophe!". "Aktywiści klimatyczni" znów szaleją w muzeum