Jak poinformował rzecznik Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy, po rosyjskim ataku w kraju wybuchły pożary i uszkodzonych zostało 35 budynków. Skutki ostrzału cały czas usuwa ponad 100 ratowników i ciężki sprzęt.
Rosja rozpoczęła atak w nocy ze środy na czwartek, uderzając w Ukrainę 24 dronami. W kilku miastach doszło do wybuchów. Rano Rosja wystrzeliła na Ukrainę 55 pocisków manewrujących, z czego 47 zestrzeliła obrona powietrzna.
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny poinformował, że ataki przeprowadzono z użyciem samolotów Tu-95, Su-35, MiG-31K i okrętów operujących na Morzu Czarnym.
W wielu ukraińskich miastach przerwane zostały dostawy prądu ze względu na uszkodzoną infrastrukturę energetyczną.
Rosja mści się za czołgi dla Ukrainy
Zmasowany atak rakietowy został przeprowadzony dzień po tym, jak Stany Zjednoczone i Niemcy ogłosiły dostawę nowoczesnych czołgów Leopard 2 i Abrams M1 na Ukrainę do kontrofensywy i wyzwolenia terytoriów okupowanych przez Rosję. W sumie Kijów może otrzymać w najbliższych miesiącach ponad 100 czołgów.
Szkolenie ukraińskich załóg pancernych rozpocznie się w Niemczech, a pakiet pomocowy obejmie również amunicję i konserwację czołgów – przekazało w środę biuro kanclerza RFN Olafa Scholza, który wcześniej był ostro krytykowany przez sojuszników z NATO za zwlekanie z decyzją w sprawie dozbrojenia Ukrainy.
Pancerna koalicja Zachodu
Koalicja czołgów obejmie co najmniej 10 krajów europejskich. Holandia planuje przekazać 18 Leopardów, Polska – 14, a Norwegia – 8. Największym dostawcą tych maszyn może stać się Hiszpania, która rozważa przekazanie nawet 53 sztuk. Portugalia jest gotowa oddać cztery czołgi Leopard 2 z 37 będących w służbie.
Dostawy czołgów na Ukrainę rozważają również Finlandia, Francja i Dania. Wielka Brytania przekaże 14 czołgów Challenger 2, a także setki pojazdów opancerzonych i transporter opancerzony FV-432 znany jako Bulldog.
Czytaj też:
Tak Rosja zniszczy czołgi dla Ukrainy? Zaskakujący plan RogozinaCzytaj też:
Rosja ostrzega Zachód: Uznamy to za użycie "brudnej bomby atomowej"