"Ukraina i Rosja w dalszym ciągu utrzymują kanały komunikacji podczas rosyjskiej agresji militarnej, aby rozwiązać kluczowe kwestie humanitarne związane z wymianą jeńców wojennych, ciałami zmarłych, korytarzem zbożowym i powrotem ukraińskich dzieci z Rosji" – podaje "The Washington Post".
Moskwa i Kijów komunikują się za pośrednictwem m.in. Watykanu, Turcji, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.
Według niektórych ukraińskich urzędników biorących udział w rozmowach, większość negocjacji w czasie wojny jest prowadzona bezpośrednio. Według dziennikarzy ani Ukraina ani Rosja nie chcą afiszować się tymi kontaktami.
Jeńcy muszą wrócić do domu
Dmytro Usow, urzędnik wywiadu wojskowego Ukrainy, który nadzoruje centrum koordynacyjne negocjacji w sprawie wymiany więźniów, określił ten proces jako "bardzo, bardzo trudny emocjonalnie". – Są wrogiem, ale jeśli mówimy o procesie negocjacyjnym, to ten konflikt interesów trzeba przezwyciężyć – stwierdził. – Rozumiemy, że cokolwiek się wydarzyło, jakiekolwiek mamy teraz relacje, my, Ukraińcy, jesteśmy zainteresowani sprowadzeniem z powrotem naszych obrońców i jeśli odrzucimy każdy kanał komunikacji, nie będziemy w stanie tego zrobić – wyjaśnia Usow.
Ze strony rosyjskiej jest to Ministerstwo Obrony Rosji, w którym mieści się także FSB, nadzorujące centrum koordynacyjne odpowiedzialne za negocjacje w sprawie wymiany więźniów. Według Usowa za uwolnieniem konkretnych więźniów lobbują także poszczególni rosyjscy politycy oraz formacje bojowe, takie jak grupa najemników Wagnera i Achmat, kierowany przez przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa.
Partnerzy zagraniczni
"The Washington Post" odnotowuje także rolę Turcji jako mediatora w negocjacjach między Ukrainą a Federacją Rosyjską. Wskazuje się, że obecny szef resortu obrony Ukrainy Rustem Umerow brał udział w negocjacjach, w szczególności w sprawie uwolnienia uwięzionych Tatarów krymskich.
Watykan jest kolejnym mediatorem w negocjacjach. Ukraina lobbuje za pośrednictwem Kościoła katolickiego na rzecz powrotu wszystkich cywilów. Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, otrzymał zaproszenie na spotkanie z papieżem Franciszkiem zeszłego lata, co było niezwykłe w przypadku Watykanu, który zazwyczaj współpracuje wyłącznie z organizacjami religijnymi. Według Usowa Watykan cały czas pracuje nad sprowadzeniem do ojczyzny uwięzionych przez Rosję cywilów.
Również w tym miesiącu Katar pomógł w zapewnieniu powrotu czwórki ukraińskich dzieci z Rosji. Jeden z urzędników, który zastrzega sobie anonimowość, powiedział, że Katar interweniował ze względu na złożoność sprawy.