16 stycznia dyrektor Biura Prasowego Watykanu Matteo Bruni przekazał, że "Ojciec Święty zaprasza kardynałów przebywających w Rzymie, szefów dykasterii i przełożonych Kurii Rzymskiej do osobistego przeżycia okresu rekolekcji, zawieszenia swojej aktywności zawodowej i wycofania się na modlitwę w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu, od popołudnia w niedzielę 18 lutego do popołudnia w piątek 23 lutego". W tym czasie papież Franciszek zawiesi wszystkie spotkania, w tym cotygodniową audiencję generalną.
Decyzja papieża oznacza, że wspólne rekolekcje Ojca Świętego i Kurii zostały odwołane czwarty raz z rzędu. Kardynałowi mają sami zorganizować indywidualne rekolekcje, aby rozpocząć 40-dniowy okres pokutny Wielkiego Postu.
Watykańskie rekolekcje
Rekolekcje w Kurii Rzymskiej to tradycja sięgająca 1929 r. Papież Pius XI po raz pierwszy zarządził wtedy rekolekcje adwentowe, które prowadził wybrany przez dom papieski kapłan, zwykle jezuita.
Papież Paweł VI zadecydował, że tygodniowe rekolekcje zamiast w Adwencie będą odbywały się w Wielkim Poście. Papież Jan Paweł II podtrzymał tę tradycję, sprowadzając do Watykanu kaznodziejów z całego świata.
W trakcie Wielkiego Postu w 2014 roku papież Franciszek wprowadził zwyczaj zabierania urzędników Kurii do ośrodka rekolekcyjnego w Ariccia, mieście pod Rzymem, nad jeziorem Albano. Jednak od 2021 r., kiedy pandemia COVID-19 wymusiła ograniczenie kontaktów społecznych, rekolekcje formalnie przestały się odbywać.
Prawdopodobnie najbardziej pamiętne rekolekcje wielkopostne w Kurii miały miejsce w Roku Jubileuszowym 2000, kiedy św. papież Jan Paweł II poprosił wietnamskiego arcybiskupa Nguyena van Thuana, ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju, o wygłoszenie nauk wielkopostnych.
Nieżyjący już kardynał, który spędził 13 lat swojego życia w komunistycznym obozie koncentracyjnym w Wietnamie – z czego dziewięć w izolatce – podzielił się swoimi codziennymi zmaganiami i osobistymi medytacjami, które później zebrał w jednej ze swoich najpopularniejszych książek pt. "Świadectwo nadziei".
Czytaj też:
"Globalizacja ma wymiar moralny". Papież pisze do Klausa SchwabaCzytaj też:
Twórczość kard. Fernandeza. Od pornoteologii do błogosławienia par homoseksualnych