Amerykańskie siły zbrojne otworzą tymczasowe bazy na Filipinach, a także wzdłuż wybrzeża wysp Riukiu na południowym zachodzie Japonii, by w razie wzrostu napięcia wokół Tajwanu rozmieścić tam jednostki rakietowe. Taką informację podała agencja Kyodo, powołując się na zaznajomione z zagadnieniem anonimowe źródła w Stanach oraz Japonii.
Plan na wypadek eskalacji w Cieśninie Tajwańskiej
Rozmieszczenie jednostek rakietowych ma stanowić element pierwszego wspólnego planu USA i Japonii na wypadek wystąpienia "nagłej konieczności" w związku sytuacją na linii Chiny-Tajwan. Plan ma być gotowy w grudniu.
Amerykańskie jednostki wyposażone w systemy rakietowe HIMARS mają zostać rozmieszczone na niezamieszkanych wyspach archipelagu Riukiu. To region rozciągający się od prefektury Kagoshima i Okinawa aż po Tajwan. Japońskie siły samoobrony miałyby pełnić funkcję uzupełniającą i logistyczną dla amerykańskiej piechoty morskiej. Chodzi między innymi o dostarczanie paliwa i amunicji.
Zastraszanie Tajwanu przez Chiny
Przypomnijmy, że pod koniec maja w reakcji na zaprzysiężenie nowego prezydenta Chiny przeprowadziły manewry wojskowe wokół Tajwanu i przypomniały o niezmiennym stanowisku tamtejszych władz w kwestii statusu Tajwanu – "zasadzie jednych Chin", czyli uznawaniu wyspy za część Chińskiej Republiki Ludowej z wyłączną reprezentacją w Pekinie.
Stany Zjednoczone formalnie uznają tę zasadę, ale utrzymują bliskie, choć nieformalne stosunki z Tajwanem, wspierając wyspę w zachowaniu własnej podmiotowości i samodzielności od chińskiej partii komunistycznej.
Półprzewodniki
Rola Tajwanu jako najbardziej znaczącego producenta chipów półprzewodnikowych na świecie sprawia, że utrzymanie niezależności wyspy od Chin stanowi jeden z głównych priorytetem dla USA.
– Twierdziłbym, że wolność i demokracja jest warta wspierania Tajwanu, ale jeśli to nie przekonuje ludzi, 90 proc. zaawansowanych możliwości półprzewodników dla świata w produkcji istnieje właśnie tutaj na Tajwanie – tłumaczył w kwietniu 2023 r. amerykański kongresmen Michael McCaul, oceniając, że zagrożenie Tajwanu stanowi w tym kontekście niebezpieczeństwo dla całego globu.
Czytaj też:
Amerykańskie i kanadyjskie okręty w Cieśninie Tajwańskiej. Pekin potępiaCzytaj też:
Minister obrony Chin: Zachowaliśmy powściągliwość, ale są granice