– Rosja zmniejszyła lub przerwała dostawy gazu do 12 krajów UE. Musimy przygotować się na dalsze przerwy lub nawet całkowite zaprzestanie dostaw rosyjskiego gazu – powiedziała szefowa KE w wywiadzie opublikowanym w sobotę.
Według niej, w pierwszym półroczu 2022 r. Unia Europejska zakupiła 38 mld m3 skroplonego gazu LNG, a ilości te "z nawiązką rekompensują zmniejszenie dostaw rosyjskiego gazu".
Zdaniem von der Leyen, UE otrzymuje coraz więcej gazu z Norwegii, krajów Zatoki Perskiej, Algierii i regionu Morza Kaspijskiego, a "rezultaty są już widoczne". – Istotne jest również porozumienie zbiorowe krajów UE o zmniejszeniu zużycia gazu o 15 proc., które pomoże stworzyć rezerwy w oczekiwaniu na zimę – dodała.
Dostawy gazu do UE. "Wykorzystać potencjał Portugalii i Hiszpanii"
Oceniła również, że Półwysep Iberyjski "wspólnymi siłami mógłby przekształcić się w platformę dla dostaw LNG z Afryki i Ameryki do krajów UE". – Aby w pełni wykorzystać potencjał Portugalii i Hiszpanii, konieczne jest rozwijanie połączeń przesyłowych gazu między Półwyspem Iberyjskim a resztą Europy, które teraz są niewystarczające. Byłby to prawdziwy przejaw europejskiej solidarności – stwierdziła von der Leyen, cytowana przez agencję Intefax-Ukraina.
– Wierzę, że duch jedności i solidarności, który pomógł nam w konfrontacji z pandemią, pomoże nam również przezwyciężyć te trudności (z dostawami gazu - red.) – podkreśliła przewodnicząca KE.
Europa stoi w obliczu niedoborów gazu z powodu działań odwetowych Rosji za sankcje nałożone na nią przez UE z powodu wywołania wojny na Ukrainie, która trwa od 24 lutego i przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej.
Czytaj też:
Kolejny kraj UE bez gazu z Rosji. Gazprom wydał komunikatCzytaj też:
Marszałkowski o gazowym planie UE: Polska może na tym skorzystać