Na początku stycznia minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że zgłosił do szefowej KE Ursuli von der Leyen oraz belgijskiej prezydencji UE, że Polska chce przystąpić do Prokuratury Europejskiej.
Teraz do Polski z wizytą przyjechała europejska prokurator generalna Laura Kövesi. Po spotkaniu z ministrem oboje wystąpili na konferencji prasowej.
Prokuratura Europejska. Tak będzie funkcjonować w Polsce
Prokurator Kövesi opowiedziała o tym, jak funkcjonuje instytucja. Jak twierdziła, przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej nie wpłynie negatywnie na krajową suwerenność.
– Dzisiejsze porozumienie oznacza, że będziemy mieli w Polsce 24 prokuratorów delegowanych, którzy będą pracowali w czterech biurach. Przyłączenie do EPPO oznacza, że Polska będzie bezpieczniejsza, ponieważ wspólnie będziemy walczyć z przestępczością finansową i przestępczością zorganizowaną – powiedziała Kövesi.
Prokurator starała się przekonywać, że państwa nie są w stanie skutecznie zwalczać tych zjawisk samotnie. – Delegowani prokuratorzy będą wbudowani w system krajowy. Będą mieli te same uprawienia, co prokuratorzy krajowi. Będziemy współpracowali z policją, ze służbami fiskalnymi. Wszyscy obywatele Polski, którzy będą mieli świadomość przestępstwa, które leży w kompetencji EPPO, będą mogli powiadomić o tym prokuraturę w Luksemburgu albo nasze biuro w Polsce, po polsku – kontynuowała.
– Nasze dochodzenia w Polsce będą prowadzone w Polsce z poszanowaniem polskiego kodeksu karnego i polskiego kodeksu postępowania karnego. Nasze oskarżenia będą wnoszone przed polskimi sądami. A zatem proszę nie uważać, że Prokuratura Europejska to obce ciało – tłumaczyła.
Bodnar: Czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej
Wcześniej głos zabrał minister Bodnar. – Taka decyzja została ogłoszona przez premiera Donalda Tuska, że będziemy w tym kierunku podążali w połowie grudnia 2023 roku – powiedział szef resortu sprawiedliwości, wymieniając kolejne etapy procedury przeprowadzone już w Polsce.
– Został sformułowany wniosek do Komisji Europejskiej. Czekamy teraz na odpowiedź ze strony KE. To procedura wzmocnionej współpracy. Deklaracja rządu i pozytywna decyzja KE wystarcza, aby dołączyć do Prokuratury Europejskiej. Podejmujemy działania przygotowawcze, techniczne, związane z tym, aby Polska stała się częścią Prokuratury Europejskiej, mogła uczestniczyć w tym systemie – powiedział minister Bodnar.
EPPO – organ UE
Jak przypomina Onet EPPO (European Public Prosecutor's Office) "to niezależny organ Unii Europejskiej, który działa od 1 czerwca 2021 r. Jego utworzenie zostało przewidziane w Traktacie Lizbońskim. We wzmocnionej współpracy (to mechanizm przewidujący, że dany kraj przystępuje do EPPO na skutek działań swojego rządu i nie wymaga to zmian w jego prawodawstwie) w zakresie Prokuratury Europejskiej uczestniczą obecnie 22 państwa członkowskie".
Czytaj też:
Konfederacja apeluje do Bodnara: Idzie drogą MorawieckiegoCzytaj też:
"Nagła wrzutka na sejmową komisję". Kaleta: Tak będą oddawać suwerenność Polski