Za głosowało 232 posłów, 158 było przeciw, 62 wstrzymało się. Tym samym Sejm odrzucił senackie weto do projektu ustawy, Teraz nowe przepisy czekają tylko na podpis prezydenta.
Zadowolony z przyjętych rozwiązań jest minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk napisał na Twitterze o "wielkim dniu" dla polskich pacjentów.
"Mamy to! Dziś wielki dzień dla wszystkich pacjentów! Sejm uchwalił ustawę o jakości w ochronie zdrowia i zmianę ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jakość będzie nagradzana a pacjenci cierpiący przez błędy medyczne otrzymają odszkodowania. Pacjent w centrum uwagi" – stwierdził Niedzielski.
W kolejnym wpisie minister zdrowia stwierdził, że przyjęte przez posłów przepisy są wstępem do "zmiany filozofii systemu opieki zdrowotnej".
"Będziemy płacić już nie tylko za procedurę ale za jej wynik mierzony wskaźnikami jakości. I to jakości nie tylko klinicznej ale również opisującej komfort pacjenta. To fundamentalna zmiana!" – wyjaśnił Niedzielski.
Co zawiera ustawa
Nowa ustawa ma wprowadzić narzędzia, dzięki którym będzie możliwe zbadanie jakości usług w jednostkach świadczących usługi i zabiegi medyczne, które podpisały umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
"Celem projektu jest wdrożenie rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany będą realizowały priorytety polityki zdrowotnej w obszarze jakości" – czytamy w projekcie ustawy.
"Systemowe podejście do zagadnienia jakości w opiece zdrowotnej wymaga przede wszystkim oceny zjawiska „niedostatecznej jakości” i skali jego występowania, wskazania głównych przyczyn i konsekwencji jego występowania, oraz wprowadzenia rozwiązań stymulujących do poprawy" – dodano.
Przepisy wprowadzają kategorie wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, autoryzacji, akredytacji i rejestrów medycznych.
Czytaj też:
"Pacjenci powinni trzy razy pomyśleć". Niedzielski ostrzega przed głosowaniem na KonfederacjęCzytaj też:
Niedzielski podpisał doniesienie do prokuratury ws. 10 lekarzy