W związku z ostatnimi tarciami wewnątrz Porozumienia i możliwością rozpadu koalicji rządzącej, w nowym sondażu pracowni Social Changes zapytano badanych: "Którą z poniższych partii popiera Pani/Pan najbardziej i zagłosowałaby Pani/zagłosowałby Pan na nią, gdyby startowały oddzielnie?".
Ankietowani mogli wybrać pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, Porozumieniem Jarosława Gowina a Solidarną Polską.
Aż 88 proc. badanych poparłoby PiS, a znacznie mniej, bo tylko 5 proc. wskazało na Solidarną Polskę. Najgorszy wynik uzyskało Porozumienie Jarosława Gowina, na które wskazało tylko 1 proc. ankietowanych.
6 proc. badanych nie wie na kogo oddałoby głos, w wypadku rozpadu Zjednoczonej Prawicy.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1051 osób w dniach od 5 do 8 lutego 2021 roku.
Nieporozumienie w Porozumieniu
Przypomnijmy, że według Adama Bielana i Kamila Bortniczuka Jarosław Gowin nie jest już prezesem partii. Politycy przekonują, że jego kadencja wygasła 3 lata temu, a zarząd "zapomniał" wybrać nowego przewodniczącego podczas nadzwyczajnego kongresu partii jesienią 2017 roku.
Kolejnym zarzutem przedstawionym przez obu polityków jest ten dotyczący rozszerzenia w październiku 2020 roku zarządu partii. Bielan uważa, że było ono niezgodne ze statutem ugrupowania, w związku z czym nie uznaje on podjętych przez zarząd decyzji za ważne.
Stronnicy Jarosława Gowina nie pozostają dłużni buntownikom. W sobotę rzeczniczka Porozumienia przekazała decyzję sądu koleżeńskiego o wykluczeniu z partii ośmiu członków, w tym 3 posłów. Wśród wyrzuconych z ugrupowania są m.in. Jacek Żalek, Zbigniew Gryglas, Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski.
Czytaj też:
"Jarosław Kaczyński nie lubi partnerów politycznych"