W ubiegłym tygodniu Sejm powołał doktora Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Za jego kandydaturą opowiedziało się 248 posłów, przeciwko było 198. Od głosu wstrzymało się 4 parlamentarzystów. Wiadomo, że Nawrockiego poparło trzech posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Aby jednak zostać prezesem IPN konieczne jest uzyskanie również poparcie Senatu. Zdecydowano się nie czekać do głosowania w tej sprawie w izbie wyższej i mianowano Nawrockiego zastępcą prezesa Instytutu. Jako że kadencja obecnego szefa IPN doktora Jarosława Szarka wygasa 5 lipca, a sam Szarek zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o drugą kadencję w fotelu prezesa Instytutu, to jego zastępca automatycznie będzie pełnił obowiązki prezesa.
"1 czerwca 2021 r. dr Karol Nawrocki został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Decyzja o powołaniu została pozytywnie zaopiniowana przez Kolegium Instytutu.
Zastępca prezesa IPN dr Karol Nawrocki będzie m.in. koordynował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny „Szlak Nadziei”, dotyczący losów polskich żołnierzy walczących u boku aliantów podczas II wojny światowej" – przekazano w oficjalnym komunikacie na stronie IPN.
Kim jest Karol Nawrocki?
Dr Karol Nawrocki jest historykiem, specjalistą ds. zarządzania zasobami ludzkimi i działaczem społecznym. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał w 2013 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Od stycznia 2009 r. był pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, koordynując prace naukowo-edukacyjne na terenie gdańskiego oddziału IPN.
Od kwietnia 2017 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Czytaj też:
Porozumienie rządu z opozycją? Zgorzelski: Nie ma żadnego dealuCzytaj też:
Banaś składa zawiadomienie do prokuratury przeciwko Kaczyńskiemu