Drugą osobą w „rządzie” państwa Watykan została w czwartek franciszkańska zakonnica, s. Raffaella Petrini. Jest ona tym samym pierwszą kobietą i osobą nieduchowną, która objęła funkcję Sekretarza Gubernatoratu Państwa i Miasta Watykan. Godność ta była dotychczas piastowana wyłącznie przez biskupów, w tym abp. Carlo Marię Viganò.
Zmiany w strukturach „watykańskiego rządu” i rosnąca pozycja kobiet
Jest to jednocześnie najwyższa pozycja, jaką zajmuje kobieta w strukturach Watykanu, obok s. Alessandry Smerilli, sekretarza „ad interim” Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i s. Natalie Becquart, podsekretarza Synodu Biskupów.
Siostra Petrini zastąpiła na tym stanowisku biskupa Fernando Vérgeza Alzagę, który 1 października został awansowany na przewodniczącego Gubernatoratu, zwanego inaczej jego prezydentem. Zmiana nastąpiła również na stanowisku wicesekretarza, który została osoba świecka, Giuseppe Puglisi-Alibrandi.
Kim jest siostra Raffaella Petrini?
52-letnia siostra Petrini jest członkinią zgromadzenia Franciszkanek Eucharystii, a od roku 2005 pełniła urzędniczą funkcję w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Zakonnica wykłada ekonomię dobrobytu i socjologię na Angelicum, czyli Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, gdzie uzyskała tytuł doktora nauk społecznych. Wcześniej uzyskała tytuł magistra z zachowania organizacyjnego na amerykańskim Uniwersytecie w Hartford.