"Partnerzy z Finlandii i Szwecji staną się sojusznikami. Ważna decyzja. Zwiększa poziom bezpieczeństwa nie tylko w regionie Morza Bałtyckiego, ale w całym obszarze euroatlantyckim. Zdecydowanie wartość dodana dla Sojuszu. Polityka otwartych drzwi NATO musi być kontynuowana" – napisał wiceminister na Twitterze.
Decyzję o porozumieniu Ankary ze Sztokholmem i Helsinkami ogłoszono pierwszego dnia szczytu w Madrycie.
Stoltenberg: Droga do NATO dla Szwecji i Finlandii jest otwarta
Sekretarz generalny NATO poinformował, na jakich warunkach Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w Sojuszu.
– Mam przyjemność ogłosić, że mamy porozumienie, które otwiera drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO. Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu. Żaden inny sojusznik (w NATO) nie ucierpiał tak bardzo z powodu brutalnych ataków terrorystycznych jak Turcja, w tym ze strony organizacji terrorystycznej Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg pierwszego dnia szczytu NATO w Madrycie.
– Rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Jako przyszli członkowie NATO Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji. W związku z postępem, który udało nam się wspólnie osiągnąć Turcja zgodziła się poprzeć Finlandię i Szwecję w ich dążeniu do członkostwa w NATO – wskazał szef paktu.
Czytaj też:
Szczyt NATO - od kuchni