Wydatki po 2023 roku idą już w setki miliardów złotych. Serwis zwraca jednocześnie uwagę, że niektóre z planowanych zakupów można ocenić jako kontrowersyjne.
"Ten rok można nazwać Rokiem Sił Zbrojnych. Teoretycznie rzecz biorąc, fundusze budżetowe i ze źródeł pozabudżetowych, pozyskane w 2022 roku i przewidywane na dalsze lata, sprawią, że możliwa będzie całkowita ich modernizacja" – czytamy w analizie ISBiznes.pl.
Zakupy dla polskiego wojska
Według serwisu, zakupy dokonane u polskich dostawców mogą budzić tylko aprobatę. W ramach programu "Miecznik" podpisano wstępną umowę na konstrukcję fregat. Podjęto decyzję o zbudowaniu trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II uznawanych za najlepszą jednostkę w swojej klasie w całych siłach morskich NATO. W Grupie WB, obecnie jednej z najbardziej zaawansowanych w Europie firm w dziedzinie konstrukcji i produkcji bezzałogowców i amunicji krążącej, zamówiono systemy Warmate oraz bezzałogowce FlyEye, które świetnie się sprawdziły na Ukrainie.
Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) podpisało wart 3,5 mld złotych kontrakt na dostawę przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun, obejmujący dostarczenie 600 mechanizmów startowych i 3,5 tys. pocisków, zaś obecnie negocjowany jest aneks, rozszerzający tę umowę. Pioruny uzyskały doskonałą opinię u ukraińskich przeciwlotników, twierdzących że są to najlepsze lekkie systemy, jakich używali.
W trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zakupiono 167 Jelczy 662.D43, pojazdów dużej ładowności, z opcją na następnych 800 oraz 382 pojazdów ciężarowych średniej ładowności Jelcz 442.32 z opcją na 750 kolejnych, łącznie za 877 mln złotych. Będzie to nieocenione wsparcie dla wojskowej logistyki. Równie ważne jest wsparcie dla wojskowej łączności poprzez zakup 43 aparatowni łączności cyfrowo-transmisyjnej AŁC-T oraz kontrakt na wyposażenie żołnierzy obejmujący około 5 tys. lornetek termowizyjnych NPL-1T i NPL-1M oraz 400 celowników SCT Rubin.
Czytaj też:
Błaszczak spotkał się z szefem MON Danii: Ważne, aby wspierać UkrainęCzytaj też:
Błaszczak zatwierdził siedem umów. "Będziemy kontynuować te wysiłki"