Badanie late poll przeprowadziła pracownia IPSOS. Frekwencja referendalna wyniosła 40 proc. Oznacza to, że wyniki głosowania nie są wiążące.
Referendum jest wiążące wówczas, kiedy weźmie w nim udział więcej niż 50 proc. osób uprawnionych do głosowania. Wynik głosowania może być pozytywny, gdy większa liczba osób odpowie na dane pytanie na "tak", bądź negatywny, jeśli więcej osób zaznaczy odpowiedź "nie".
Frekwencja referendalna jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny. Nie określa się jej natomiast na podstawie tego, ile osób przyszło do lokalu albo odebrało kartę do głosowania.
Referendum. Tak odpowiadali Polacy
Na pytanie "czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?" 95,5 proc. wyborców odpowiedziało "nie".
Na pytanie "czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?" 94 proc. wyborców wskazało odpowiedź "nie".
Na pytanie "czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" 95,7 proc. głosujących wybrało opcję "nie".
Ostatnie pytanie brzmiało: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?". 96,6 proc. głosujących odpowiedziało "nie".
Najwyższą frekwencję odnotowano w grupie wiekowej 50-59 lat (45,9 proc.), natomiast najniższą wśród najmłodszych wyborców w przedziale wiekowym 18-29 lat (32,8 proc.). Częściej głosowali mężczyźni (42,2 proc.) niż kobiety (38,1 proc.). Najwyższą frekwencję odnotowano w województwie podkarpackim (53,5 proc.).
Czytaj też:
Kurator Nowak: Sabotaż referendum jeszcze raz ujawnił podłość ekipy Tuska