O korektach opracowanych przez MEN informuje portal Niezależna.pl. Serwis zamieścił na swojej stronie fragmenty dokumentów zawierające skreślenia niektórych postaci i wydarzeń historycznych.
"Wśród tematów, które proponuje się wykreślić z podstawowych lub dodatkowych treści nauczania, są m.in. Kulturkampf, chrzest Polski, średniowieczne wojny z Niemcami, żołnierze niezłomni, zwycięstwo grunwaldzkie, rola Jana Pawła II w obaleniu komunizmu i przykłady bohaterstwa Polaków podczas II wojny światowej" – czytamy.
Dokument zatytułowany "Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej" jest rozsyłany przez urzędników MEN do konsultacji. Według portalu przedstawione w nim propozycje nie są ostateczne. Faktem jest jednak, że wszystkie korekty i skreślenia są autorstwa resortu.
Zamiast o "rzezi wołyńskiej" polskie dzieci mają się uczyć o "konflikcie polsko-ukraińskim", a zamiast o "przykładach bohaterstwa Polaków ratujących Żydów" – o "postawach Polaków wobec Żydów". Z podstawowych treści nauczania dla klasy IV proponuje się wykreślić m.in. Zawiszę Czarnego, "zwycięstwo grunwaldzkie", przeora Kordeckiego, hetmana Czarnieckiego oraz "Inkę".
Lekcje historii w podstawówce. Co chce wykreślić MEN?
Z treści dodatkowych i nieobowiązkowych do wykreślenia przewidziano zaś takie tematy jak "Chrzest Polski. Chrystianizacja i przemiany kulturowe na ziemiach polskich. Misja św. Wojciecha" czy "Wojny z Niemcami. Obrona kraju, wojowie. Obrona Głogowa". Przy Bitwie Warszawskiej pojawia się zaś sformułowanie "ocalenie Polski przed najazdem bolszewickim".
"Zasięg ekspansji arabskiej" zastąpiono "narodzinami islamu", wykreślono też "rolę Kościoła w dziedzinie nauki, architektury i sztuki", sprowadzając ją jedynie do "kultury i życia codziennego". Jeśli chodzi o XIV-XV w., sformułowanie "rozwój terytorialny państwa polskiego" zastąpiono "zmianami granic państwa polskiego". Zrezygnowano też z opisu związków Polski z Węgrami.
Wśród treści przewidzianych do usunięcia, a dotyczących II wojny światowej są "przykłady szczególnego bohaterstwa Polaków, np. obrona poczty w Gdańsku, walki o Westerplatte, obrona wieży spadochronowej w Katowicach, bitwy pod Mokrą i Wizną, bitwa nad Bzurą, obrona Warszawy, obrona Grodna, bitwa pod Kockiem, bitwa nad Bzurą".
W podpunkcie dotyczącym przykładów zbrodni niemieckich i sowieckich wykreślono nawias "(Palmiry, Katyń, kaźń profesorów lwowskich, Zamojszczyzna)". Z materiałów dotyczących początków komunizmu w Polsce proponuje się usunąć wątki "opór zbrojny (żołnierze niezłomni)" oraz "rola Jana Pawła II i jego wpływ na przemiany społeczne".
Czytaj też:
Nowacka o podręczniku do HiT. "Tego gniota pana Roszkowskiego nikomu nie zalecam"