Skład całej Izby Cywilnej SN rozpatrywał dzisiaj na posiedzeniu niejawnym wniosek pierwszej prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Manowskiej z dnia 29 stycznia 2021 roku o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni przepisów prawa występujących w orzecznictwie sądów powszechnych i SN, dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych w walutach obcych.
SN poprosi pięć instytucji o opinie
Po godz. 19.00 Sąd Najwyższy wydał komunikat informując, że sędziowie postanowili "zawiadomić o toczącym się postępowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka" oraz zwrócili się o "zajęcie stanowiska przez te podmioty odnośnie zagadnień prawnych objętych wnioskiem Pierwszego Prezesa SN".
"Ponadto Sąd Najwyższy postanowił zwrócić się o zajęcie takiego stanowiska przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Komisję Nadzoru Finansowego oraz Rzecznika Finansowego" – czytamy w komunikacie podpisanym przez rzecznika prasowego SN Aleksandra Stępkowskiego.
Napisano w nim, że "skład całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjął tę decyzję biorąc pod uwagę społeczną i gospodarczą doniosłość zagadnień przedstawionych mu do rozstrzygnięcia".
Kolejne komunikaty i wyrok TSUE
"Wszelkie informacje co do dalszych czynności podejmowanych w procedurze rozpatrywania zagadnień prawnych objętych wnioskiem Pierwszego Prezesa SN będą sukcesywnie komunikowane opinii publicznej" – zapowiedziano w oświadczeniu.
29 kwietnia wyrok ws. kredytów we frankach szwajcarskich (CHF) wydał Trybunał Sprawiedliwości UE, który orzekł, że warunki umów kredytowych powinien oceniać sąd krajowy.
Czytaj też:
KNF: Banki zapłacą miliardy za brak ugody z frankowiczami