W środowym komunikacie resortu, cytowanym przez PAP MediaRoom, czytamy, że "usługi społeczne realnie poprawiają jakość życia lokalnych społeczności, rodzin, osób w różnym wieku".
12 października 2022 roku w siedzibie ministerstwa w Warszawie przedstawiciele samorządów podpisali umowy ws. powierzenia grantów.
Bezpieczeństwo finansowe
Obok troski o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin, ważną część polityki społecznej państwa stanowią usługi społeczne. To szeroko pojęte wsparcie osób w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności realizowane w lokalnych społecznościach – relacjonuje serwis Polskiej Agencji Prasowej.
– Od samego początku, czyli od 2015 roku, rząd Prawa i Sprawiedliwości działa na rzecz wsparcia polskich rodzin, również tych o szczególnych potrzebach. To pomoc osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności, dzieciom z różnych przyczyn pozbawionym opieki rodzicielskiej – wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Granty dla samorządów
W środę w spotkaniu z samorządowcami uczestniczył między innymi wiceminister Stanisław Szwed oraz grupa parlamentarzystów. Podpisana umowa nosi nazwę "Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych" i jest realizowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020.
– Wnioski złożone w odpowiedzi na konkurs grantowy pokazały, jak wiele pomysłów mają jednostki samorządu terytorialnego, aby realizować działania mające na celu rozwój społecznych usług środowiskowych, najbardziej przyjaznych osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – powiedziała podczas swojego wystąpienia minister Marlena Maląg i dodała: "Widząc znaczenie rozwoju usług społecznych, przeznaczyliśmy na realizację grantów ponad 32 mln złotych".
Czytaj też:
"Dlaczego miałbym mieć pretensje?". Czarnek odpowiada JaśkowiakowiCzytaj też:
Minister Moskwa: Żadne państwo UE nie daje takiego wsparcia