Według agencji dyskusje są na wczesnym etapie, a prawnicy badają możliwe opcje. Ocena, czy i jak przejąć kontrolę nad aktywami jest niezwykle skomplikowana i potencjalnie może mieć konsekwencje prawne.
W rezultacie Bruksela mogłaby uzyskać dostęp do części z około 300 mld dolarów rezerw Banku Centralnego Rosji, które zostały zamrożone przez UE, USA i innych sojuszników po inwazji Rosji na Ukrainę. Według źródeł Bloomberga wszelkie działania UE będą koncentrować się na aktywach zlokalizowanych w Europie.
Rzecznik KE: Badamy, jak zmusić Rosję do zapłaty za zniszczenia
– Komisja Europejska bada, jak zmusić Rosję do zapłaty za zniszczenia, które spowodowała. Przywódcy UE poprosili Komisję o przedstawienie możliwych opcji wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy zgodnie z prawem UE i prawem międzynarodowy – powiedział rzecznik KE Christian Wigand.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział we wrześniu, że koszt odbudowy kraju szacowany jest na 750 mld dolarów. W październiku Kancelaria Prezydenta Ukrainy wezwała państwa zachodnie do zaprzestania szukania wymówek i przekazania zamrożonych rosyjskich aktywów Kijowowi.
Putin wywołał największą wojnę w Europie od 1945 r.
Atakując Ukrainę, Władimir Putin wywołał największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej i ściągnął na Rosję bezprecedensowe sankcje ze strony USA, UE i innych krajów zachodnich.
Rosja nie nazywa swoich działań przeciwko Ukrainie wojną, lecz "specjalną operacją wojskową" i domaga się od Kijowa "demilitaryzacji i denazyfikacji" kraju, a także uznania zaanektowanego w 2014 r. Krymu za rosyjski.
Niedawno Putin powiedział, że nie żałuje rozpoczęcia "specoperacji" i traktuje wojnę z Ukrainą jako przełomowy moment, w którym "Rosja w końcu oparła się hegemonii Zachodu po dziesięcioleciach upokorzeń od upadku Związku Radzieckiego".
Czytaj też:
Kto przekonał Putina do inwazji na Ukrainę? Ujawniono nazwiska