Politycy Konfederacji przedstawili szczegóły prawyborów podczas briefingu przed Pałacem Prezydenckim. – Zgłosiło się dziewięciu kandydatów w prawyborach Konfederacji – poinformował Robert Winnicki. Politycy dodali, że nad prawidłowym przebiegiem prawyborów czuwać będzie Centralna Komisja Prawyborcza. Każdy z kandydatów ma mieć możliwość prezentacji swoich wizji i poglądów.
– To wyborcy Konfederacji zdecydują kto będzie zasiadał w Pałacu Prezydenckim. Nie tylko działacze naszych partii będą mogli głosować. Każdy sympatyk będzie mógł się zarejestrować. Wysłaliśmy zaproszenia do 20 osób będących poza Konfederacją – wskazał Witold Tumanowicz, jeden z liderów partii.
Kim są politycy i działacze, którzy będą ubiegać się o mianowanie oficjalnym kandydatem Konfederacji na prezydenta? Podano aż dziewięć nazwisk, a wśród nich: Konrad Berkowicz, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Skutecki (poseł na Sejm VIII kadencji, lider ruchów prorodzinnych), Krzysztof Tołwiński (poseł na Sejm VI kadencji, wiceminister skarbu w 2007 r., samorządowiec, rolnik), Jacek Wilk i Magdalena Ziętek-Wielomska (prawnik, filozof, publicystka, autorka książek naukowych).
Winnicki ocenił, że prawybory będą największą w ciągu ostatnich lat debatą i przedstawieniem "możliwych opcji na ideowej prawicy". – Tego oczekiwali od nas Polacy i dzisiaj to realizujemy – podkreślił. Dodał też, że dziewięcioro kandydatów Konfederacji będzie rywalizować o nominację na zjazdach w grudniu i styczniu.
Prawybory w Konfederacji zostaną przeprowadzone w systemie elektorskim z podziałem na województwa. Jeden elektor przypada na 4000 głosów oddanych na KW Konfederacja Wolność i Niepodległość w niedawnych wyborach do Sejmu. Elektorów ma być 305: najwięcej (44) z woj. mazowieckiego, najmniej (6) - z opolskiego. Liczba elektorów z danego województwa jest proporcjonalna do liczby głosów oddanych na Konfederację w danym regionie (metoda największych reszt). Elektorów reprezentujących Polaków mieszkających za granicą mają wskazać kandydaci startujący w prawyborach; ich wybór musi zatwierdzić Rada Liderów Konfederacji.
W ramach prawyborów Konfederacja zorganizuje zjazdy prawyborcze we wszystkich województwach. Kandydat Konfederacji na prezydenta zostanie wyłoniony w jawnym głosowaniu podczas zjazdu elektorów 18 stycznia. By zyskać nominację, kandydat musi uzyskać ponad 50 proc. głosów elektorów.
Czytaj też:
Niemiecka gazeta: Konfederacja utrudni PiS rządzenie