Pisanie CV - od czego zacząć?
Zanim zaczniesz zamieszczać informacje w CV, zastanów się, które z nich mogą okazać się interesujące dla Twojego przyszłego pracodawcy. Uwzględnianie w nim wszystkich szkoleń, kursów czy każdej podjętej przez Ciebie pracy, nie będzie dobrym pomysłem. Fakt, że na studiach pracowałeś w barze raczej nie okaże się pomocny, gdy starasz się o posadę w korporacji. Może już za to pomóc, jeśli składasz CV w branży gastronomicznej.
Wystarczy, że sprawdzisz jeden z wielu wzorów CV, aby zobaczyć, jak jest ono zbudowane. CV zaczyna się zazwyczaj od edukacji - to najczęściej początek Twojej ścieżki zawodowej, nawet jeśli niekoniecznie profil ukończonej szkoły jest zgodny z wybranym zawodem. Może się jednak okazać, że dana firma zatrudnia wyłącznie osoby z wyższym wykształceniem, dlatego informacja o tym, czy ukończyłeś studia, okaże się istotna. Jak daleko cofać się w ścieżce edukacyjnej? Maksymalnie do szkoły średniej.
Jakie elementy zawrzeć w CV?
Wiesz już, że w CV warto zawrzeć Twoją ścieżkę edukacji. Punkt, który najprawdopodobniej będzie najbardziej interesował Twojego potencjalnego pracodawcę (lub rekrutera), to doświadczenie zawodowe. I tu warto uporządkować je chronologicznie. Uwzględnij zatem datę zatrudnienia, dzięki temu łatwo będzie można oszacować, jak duże jest Twoje doświadczenie. Możesz także wypisać najważniejsze obowiązki na pełnionym stanowisku. Nie rozpisuj się - CV to nie list motywacyjny i najlepiej jeśli będzie zawierać się na jednej a maksymalnie na dwóch stronach A4.
Poza doświadczeniem zawodowym, zamieść także punkt dotyczący przebytych szkoleń i kursów. Jeśli do tej pory nie byłeś aktywny zawodowo, ten punkt okaże się dobrym miejscem, aby pokazać, że zależy Ci na danej pracy, dlatego też nieustannie starasz się poszerzać swoje kompetencje w danej dziedzinie. W czasach internetowych kursów, uzyskanie certyfikatu nie powinno okazać się trudne, a z pewnością zostanie docenione.
Jeśli posiadasz dodatkowe umiejętności, które mogą okazać się istotne, to także zamieść je w CV. Co możesz tam odnotować? Znajomość języków obcych, języków programowania, prawo jazdy czy obsługę konkretnych programów, np. graficznych.
Najczęstsze błędy popełnianie w CV
Najbardziej powszechny i rażący błąd, to zamieszczanie w CV zbyt wielu informacji, przez co staje się ono nieczytelne. Brak edycji także sprawia, że życiorys traci na estetyce. Warto jednocześnie pamiętać, aby plik z CV wysłać w formacie PDF i nieco postarać się przy jego sporządzaniu. Gotowy CV wzór może okazać się dobrym rozwiązaniem. Warto korzystać także z oryginalnych szablonów, które sprawią, że Twoje CV stanie się atrakcyjniejsze pod względem wizualnym.
Pamiętaj, że CV to Twoja przepustka do nowej pracy. Powinno zaintrygować przyszłego pracodawcę i przedstawić Cię w dobrym świetle. Nie masz obowiązku umieszczania w nim zdjęcia, badania pokazują jednak, że CV ze zdjęciem wywołuje pozytywniejsze odczucia. Zadbaj zatem o profesjonalną fotografię.